Místo Gottwaldova Zlín. Jak došlo v roce 1989 přejmenování?

Navrácení městu Gottwaldov jeho původní jméno Zlín bylo jedním z nejvýraznějších požadavků v revolučních dnech listopadu 1989 v tehdejším Gottwaldově. "Jméno Gottwaldov tady vlastně nikdy pořádně nezakořenilo, a když byla první příležitost, a to byly demonstrace po 17.listopadu, okamžitě to vyskočilo jako požadavek, takže na náměstí burácelo volání 'Až žije Zlín!'," řekl ČTK historik Zdeněk Pokluda. Město neslo jméno po prvním komunistickém prezidentovi od roku 1949.

Přejmenování města bylo velmi rychlé. "Díky tomu, že doba byla revoluční, i věci, které se předtím zdály nemožné, se naráz mohly velmi rychle uskutečnit. Stačily tři až čtyři týdny, od požadavků na náměstí po úřední rozhodnutí uplynul velmi krátký čas," uvedl Pokluda. Počátkem prosince požadavek navrácení jména Zlín oficiálně předložilo Občanské fórum, 12. prosince rada městského národního výboru rozhodla podat žádost o změnu pojmenování na Zlín. Následně 15. prosince bylo na mimořádném zasedání městského národního výboru rozhodnuto předložit kompetentnímu orgánu potřebný návrh, poté následoval poslední stupeň rozhodování - rada Jihomoravského krajského národního výboru v Brně svým usnesením z 21. prosince 1989 stanovila název Zlín s účinností od 1. ledna 1990.

Jméno Zlín už ve městě v prosinci běžně zaznívalo, zvláště hlasitě to bylo při bouřlivém uvítání Tomáše Bati juniora, který do města přijel 16. prosince. "Vzpomínám si, že když jsme vítali Baťu, tak jsme ho vítali v Malenovicích, kde už jsme přelepili název Gottwaldov na Zlín," řekl ČTK někdejší disident Stanislav Devátý. Změnu podle něj tehdy chtěli všichni. "Chtěli jsme ještě přejmenovat i hotel Moskva, ale to už vzbudilo nějaký odpor a už se tím nikdo velice moc nezabýval, což je škoda," uvedl Devátý. Hotel nese toto jméno dodnes.

Podle Pokludy bylo navrácení jména Zlín místním specifikem, nepodporovali jej však pouze místní občané. "Tento požadavek se objevil i na mnoha místech v republice. Myslím si, že to bylo politickými kontakty Občanského fóra, požadavek se dostal i mimo Zlín a do Zlína tehdy chodily z různých míst republiky stovky a stovky podpisů občanů, aby jméno Gottwaldov bylo konečně odstraněno," uvedl historik.

Změna názvu města byla podle něj z dnešního pohledu poměrně snadná. "Stačilo místo dosavadních hlavičkových papírů natisknout nové hlavičkové papíry, nechat vyrobit nová razítka a zaplatit orientační cedule při vjezdu do Zlína. V porovnání s dneškem byla technická stránka velice dobře proveditelná," uvedl Pokluda.

Související

Markéta Vaňková

Primátorkou Brna se opět stala Vaňková, Zlín povede primátor Korec, Opavu Navrátil

Zastupitelé Brna dnes na ustavujícím zasedání zvolili primátorkou Markétu Vaňkovou (ODS). Ve funkci bude druhé volební období. Prvním náměstkem se stal brněnský předseda hnutí ANO René Černý. Koalici v Brně tvoří ODS s TOP 09, hnutí ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD. Primátorem Zlína se opět stal Jiří Korec z hnutí ANO. Do čela krajského města ho dnes zvolilo ustavující zastupitelstvo. Primátorem Opavy se dnes opět stal Tomáš Navrátil z vítězného hnutí ANO. Rozhodli o tom zastupitelé na ustavujícím zasedání. Navrátila podpořilo 23 zastupitelů.
Zlín

Ve Zlíně sestaví koalici hnutí ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů

Koaliční smlouvu dnes ve Zlíně podepsali zástupci vítězného hnutí ANO a trojbloku ODS, lidovců a Pirátů. Primátorem by měl být i nadále Jiří Korec, který byl lídrem ANO a město vedl v končícím volebním období. Čtyři subjekty již minulý týden v pondělí podepsaly dohodu o povolební spolupráci. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 27 mandátů. Ustavující zasedání zastupitelstva bude ve čtvrtek 20. října.

Více souvisejících

Zlín Klement Gottwald

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy