MZV vyzývá Čechy v regionu Blízkého východu k ostražitosti

Ministerstvo zahraničí vyzvalo k ostražitosti české občany, kteří pobývají v zemích Blízkého východu, kvůli situaci po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Do Íránu by lidé měli cestovat jen v nezbytných případech. Rizikové jsou také možné demonstrace v zemích se silnou šíitskou komunitou nebo oblasti sousedící s Jemenem, kde Írán podporuje povstalce v občanské válce.

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Už dříve ministerstvo varovalo před cestami do Iráku, na jehož území byl Solejmání zabit. Írán dnes zaútočil raketami na vojenské základny zahraničních sil v Iráku.

V Bahrajnu mohou podle ministerstva představovat riziko pro cestovatele protivládní demonstrace a protestní akce šíitské komunity, které se konají zpravidla o víkendech. Při protestech jsou často páleny pneumatiky a občasně používány improvizované výbušniny. "Přestože jsou protesty směřovány proti sunnitskému vedení země, mohly by se obrátit i proti přítomným cizincům," varovalo ministerstvo.

Pro Omán a Saúdskou Arábii vydalo ministerstvo varování zejména pro oblasti sousedící s Jemenem. V Saúdské Arábii je podle české diplomacie vážná hrozba teroristických útoků nebo jiných incidentů. V Ománu je riziko terorismu nízké, ale útok vzhledem k současné napjaté situaci v regionu nelze vyloučit.

Cestování přímo do Jemenu, kde se vede občanská válka a jednotlivé frakce podporují Írán a Saúdská Arábie, ministerstvo zahraničí zásadně nedoporučuje. Čeští občané, kteří už v Jemenu pobývají, by podle úřadu měli zemi z bezpečnostních důvodů opustit.

Dlouhodobě ministerstvo nedoporučuje ani cestování do Iráku, a to vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci. V zemi i před zabitím Solejmáního hrozily únosy nebo vražedné útoky. V zemi se také konala řada demonstrací provázených násilím.

Dnes ministerstvo vydalo doporučení, aby čeští občané cestovali do Íránu pouze ve zcela nezbytných případech. Už po zabití Solejmáního diplomacie kvůli očekávaným masovým demonstracím doporučovala vyhýbat se v Íránu místům s velkou koncentrací lidí. V úterý v Kermánu na jihovýchodě Íránu dav při tryzně za Solejmáního ušlapal desítky lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama