MZV vyzývá Čechy v regionu Blízkého východu k ostražitosti

Ministerstvo zahraničí vyzvalo k ostražitosti české občany, kteří pobývají v zemích Blízkého východu, kvůli situaci po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Do Íránu by lidé měli cestovat jen v nezbytných případech. Rizikové jsou také možné demonstrace v zemích se silnou šíitskou komunitou nebo oblasti sousedící s Jemenem, kde Írán podporuje povstalce v občanské válce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Už dříve ministerstvo varovalo před cestami do Iráku, na jehož území byl Solejmání zabit. Írán dnes zaútočil raketami na vojenské základny zahraničních sil v Iráku.

V Bahrajnu mohou podle ministerstva představovat riziko pro cestovatele protivládní demonstrace a protestní akce šíitské komunity, které se konají zpravidla o víkendech. Při protestech jsou často páleny pneumatiky a občasně používány improvizované výbušniny. "Přestože jsou protesty směřovány proti sunnitskému vedení země, mohly by se obrátit i proti přítomným cizincům," varovalo ministerstvo.

Pro Omán a Saúdskou Arábii vydalo ministerstvo varování zejména pro oblasti sousedící s Jemenem. V Saúdské Arábii je podle české diplomacie vážná hrozba teroristických útoků nebo jiných incidentů. V Ománu je riziko terorismu nízké, ale útok vzhledem k současné napjaté situaci v regionu nelze vyloučit.

Cestování přímo do Jemenu, kde se vede občanská válka a jednotlivé frakce podporují Írán a Saúdská Arábie, ministerstvo zahraničí zásadně nedoporučuje. Čeští občané, kteří už v Jemenu pobývají, by podle úřadu měli zemi z bezpečnostních důvodů opustit.

Dlouhodobě ministerstvo nedoporučuje ani cestování do Iráku, a to vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci. V zemi i před zabitím Solejmáního hrozily únosy nebo vražedné útoky. V zemi se také konala řada demonstrací provázených násilím.

Dnes ministerstvo vydalo doporučení, aby čeští občané cestovali do Íránu pouze ve zcela nezbytných případech. Už po zabití Solejmáního diplomacie kvůli očekávaným masovým demonstracím doporučovala vyhýbat se v Íránu místům s velkou koncentrací lidí. V úterý v Kermánu na jihovýchodě Íránu dav při tryzně za Solejmáního ušlapal desítky lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vepřín na Rokycansku zasáhl požár, uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

20.01.2020 18:53 Aktualizováno Při nočním požáru rozlehlého zemědělského objektu u Kladrub na Rokycansku uhořelo na 300 chovných…

Tragický požár ve Vejprtech: Jeden ze zraněných bojuje o život

20.01.2020 18:12 Aktualizováno Po nedělním požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech zůstávají v nemocnicích čtyři lidé…

Tragický požár ve Vejprtech řeší i Německo, velvyslance zajímá jedna věc

20.01.2020 17:21 Do Vejprt, kde v neděli hořel dům pro mentálně postižené, asi ve čtvrtek přijede německý…

Památník Lidice přišel o ředitelku, Lehmannová rezignovala

20.01.2020 17:05 Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová rezignovala k 21. lednu na svou funkci. ČTK to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama