V Česku se loni stalo 43.959 pracovních úrazů s neschopností delší než tři dny, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Znamená to čtyřprocentní pokles proti roku 2018. Výrazně, o čtvrtinu, ubylo úrazů s následkem smrti. Ty si za celý rok 2019 vyžádaly 92 životů. Zranění zaměstnanci mají nárok na odškodnění, které je ale podle expertů výrazně nižší než například u dopravních nehod.
Nejvíce pracovních úrazů, 6859, se stalo v Praze. Více než 4000 úrazů pak zaznamenal i Moravskoslezský, Středočeský a Jihomoravský kraj. Nejméně úrazů (1013) hlásil Karlovarský kraj, který má ovšem nejméně obyvatel. Na 36.643, tedy naprostá většina událostí, se udála v nefinančních podnicích. Postiženi byli především pracovníci ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodě a maloobchodě, opravách a údržbě motorových vozidel a v oboru doprava a skladování.
"Zranění zaměstnanci mají nárok na bolestné, dorovnání mzdy, ošetřovné, doplatky ohledně lázní a kompenzaci psychické újmy či ztížení společenského uplatnění. V praxi se setkáváme s tím, že 80 procent poškozených své nároky nezná. Pro případ pracovních úrazů jsou zaměstnavatelé povinně pojištěni u Kooperativy, případné odškodnění tak nejde z jejich kapsy," uvedl expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck. Vindicia se na odškodnění specializuje.
Pro určení odškodnění jsou zásadní body, kterými posudkový lékař ohodnotí vážnost následků zranění. Odborníci na odškodnění upozorňují, že u pracovních úrazů jejich hodnota neroste. "Zatímco například u nehod se částka za bod zvyšuje, protože automaticky odráží průměrnou mzdu, u pracovních úrazů už roky zůstává stejná. Jeden bod u následků dopravní nehody má letos hodnotu 341,25 Kč. U pracovního úrazu je to jen 250 korun, a to už od roku 2015," upozornil Beck. Menší je rovněž odškodnění pro pozůstalé v případě úmrtí zaměstnance, kde se vyplácí jednorázově 240.000 korun.
"Stát navýšil pouze rentu, což je měsíční částka, která slouží jako dorovnání výdělku v případě, kdy člověk následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání nemůže vykonávat původní pozici a jeho příjmy jsou tak nižší. Jde tak o kompenzaci, kterou zaměstnanec pobírá do 65 let věku či odchodu do starobního důchodu. Stát tuto částku valorizuje. Naposledy se tak stalo loni, kdy byla renta zvýšena o 3,4 procenta," uvedla Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.
Na počtech úrazů za rok 2020 se může projevit i nákaza nemocí covid-19, které Česko čelí. "Stále není jasné, jak přesně se bude posuzovat onemocnění u zaměstnanců v první linii, jako jsou lékaři, hasiči, policisté či pokladní v obchodech. Část odborníků se kloní k pracovnímu úrazu, jiní by případ nákazy posuzovali jako nemoc z povolání. O konečném pojetí nakonec pravděpodobně rozhodnou až první soudy," míní Beck.
Vindicia už hlásí první případy, kdy se hlásí zaměstnanci z první linie, kteří onemocněli covid-19 a zaměstnavatel jim odmítá hradit plnou mzdu i případné bolestné. Aktuálně je zpracováván posudek v případ zdravotnice, jež koronavirem nakazila svou matku, která onemocnění podlehla. Řeší se u ní bolestné u nemoci a kompenzace duševních útrap ze ztráty matky.
Související
O prázdninách se v Česku zraní až desítky tisíc dětí. Jaké úrazy jsou nejčastější?
Na zkolaboval na eskalátoru na Florenci, při pádu zranil několik lidí
úrazy , práce , zaměstnání , odškodnění , Český statistický úřad
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
před 1 hodinou
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
před 2 hodinami
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
před 2 hodinami
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
před 4 hodinami
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 5 hodinami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 6 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 6 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 7 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 8 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 8 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 9 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 10 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 11 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 12 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 13 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
V muniční továrně nedaleko města Colleferro, které leží jihovýchodně od Říma, došlo ve čtvrtek k masivnímu výbuchu. Podle místních médií byla silná detonace slyšitelná do vzdálenosti několika kilometrů.
Zdroj: Libor Novák