Počet pracovních úrazů klesl pod 44 tisíc. Odškodnění je bídné, říkají právníci

V Česku se loni stalo 43.959 pracovních úrazů s neschopností delší než tři dny, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Znamená to čtyřprocentní pokles proti roku 2018. Výrazně, o čtvrtinu, ubylo úrazů s následkem smrti. Ty si za celý rok 2019 vyžádaly 92 životů. Zranění zaměstnanci mají nárok na odškodnění, které je ale podle expertů výrazně nižší než například u dopravních nehod.

práce ve výškách
doporučujeme

Nejvíce pracovních úrazů, 6859, se stalo v Praze. Více než 4000 úrazů pak zaznamenal i Moravskoslezský, Středočeský a Jihomoravský kraj. Nejméně úrazů (1013) hlásil Karlovarský kraj, který má ovšem nejméně obyvatel. Na 36.643, tedy naprostá většina událostí, se udála v nefinančních podnicích. Postiženi byli především pracovníci ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodě a maloobchodě, opravách a údržbě motorových vozidel a v oboru doprava a skladování.

"Zranění zaměstnanci mají nárok na bolestné, dorovnání mzdy, ošetřovné, doplatky ohledně lázní a kompenzaci psychické újmy či ztížení společenského uplatnění. V praxi se setkáváme s tím, že 80 procent poškozených své nároky nezná. Pro případ pracovních úrazů jsou zaměstnavatelé povinně pojištěni u Kooperativy, případné odškodnění tak nejde z jejich kapsy," uvedl expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck. Vindicia se na odškodnění specializuje.

Pro určení odškodnění jsou zásadní body, kterými posudkový lékař ohodnotí vážnost následků zranění. Odborníci na odškodnění upozorňují, že u pracovních úrazů jejich hodnota neroste. "Zatímco například u nehod se částka za bod zvyšuje, protože automaticky odráží průměrnou mzdu, u pracovních úrazů už roky zůstává stejná. Jeden bod u následků dopravní nehody má letos hodnotu 341,25 Kč. U pracovního úrazu je to jen 250 korun, a to už od roku 2015," upozornil Beck. Menší je rovněž odškodnění pro pozůstalé v případě úmrtí zaměstnance, kde se vyplácí jednorázově 240.000 korun.

"Stát navýšil pouze rentu, což je měsíční částka, která slouží jako dorovnání výdělku v případě, kdy člověk následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání nemůže vykonávat původní pozici a jeho příjmy jsou tak nižší. Jde tak o kompenzaci, kterou zaměstnanec pobírá do 65 let věku či odchodu do starobního důchodu. Stát tuto částku valorizuje. Naposledy se tak stalo loni, kdy byla renta zvýšena o 3,4 procenta," uvedla Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Na počtech úrazů za rok 2020 se může projevit i nákaza nemocí covid-19, které Česko čelí. "Stále není jasné, jak přesně se bude posuzovat onemocnění u zaměstnanců v první linii, jako jsou lékaři, hasiči, policisté či pokladní v obchodech. Část odborníků se kloní k pracovnímu úrazu, jiní by případ nákazy posuzovali jako nemoc z povolání. O konečném pojetí nakonec pravděpodobně rozhodnou až první soudy," míní Beck.

Vindicia už hlásí první případy, kdy se hlásí zaměstnanci z první linie, kteří onemocněli covid-19 a zaměstnavatel jim odmítá hradit plnou mzdu i případné bolestné. Aktuálně je zpracováván posudek v případ zdravotnice, jež koronavirem nakazila svou matku, která onemocnění podlehla. Řeší se u ní bolestné u nemoci a kompenzace duševních útrap ze ztráty matky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klíšťová encefalitida se šíří na jihu Čech, hygienici zaznamenali už 50…

13.07.2020 10:47 Hygienici v Jihočeském kraji letos evidovali už 50 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 31 více…

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

13.07.2020 10:17 Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu…

Dezinformace jsou pro někoho zajímavější než pravda. Internet je pro stát…

13.07.2020 09:45 ROZHOVOR - Ačkoliv je internet líhní dezinformací a některé z nich mohou být velmi nebezpečné,…

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

12.07.2020 21:30 Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy