Za nejpalčivější problémy Česka považují lidé korupci, hospodářskou kriminalitu a také zdravotnictví. Příliš je naopak netrápí situace v kultuře. Nejvíce spokojení jsou Češi s nabídkou zboží a služeb. Vyplývá to ze dvou aktuálních průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oba se uskutečnily ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii.
Řešení korupce považuje za naléhavé 90 procent dotázaných, přičemž 62 procent lidí volilo odpověď "velmi naléhavé". Hospodářskou kriminalitu a situaci ve zdravotnictví by chtělo řešit 89 procent Čechů, podíl odpovědí "velmi naléhavé" byl ale v těchto případech nižší. Na čtvrtém místě je podle veřejnosti problematika přistěhovalectví.
Proti loňskému březnu výrazně vzrostl podíl lidí, kteří vidí jako velmi naléhavou nutnost zabývat se situací ve zdravotnictví. Zatímco loni jich bylo 46 procent, letos je to 54 procent. Podle statistiků to může ukazovat na vliv nastupující pandemii koronaviru, která byla v době konání průzkumu už aktuálním tématem.
Meziročně rostl také podíl lidí, kteří považují za naléhavé řešení životního prostředí, sociálních jistot, bezpečnosti občanů, lidských práv, právního prostředí nebo mezilidských vztahů. Naléhavost naopak klesla v případě členství Česka v Evropské unii.
S nabídkou zboží a služeb jsou spokojeny tři čtvrtiny Čechů. Se stavem kultury vyjádřilo spokojenost 66 procent lidí, s mírou nezaměstnanosti 52 procent, s vědou a výzkumem a s dopravní obslužností to pak byla polovina dotázaných. U dalších oblastí už spokojenost podle CVVM nepřekročila poloviční podíl.
Proti loňskému roku si u lidí výrazně pohoršila zejména oblast sociálních jistot, korupce, stavu veřejných financí, hospodářské kriminality nebo životního prostředí.
Průzkum k míře naléhavosti různých oblastí veřejného života se uskutečnil od 29. února do 11. března a zúčastnilo se ho 1012 lidí. Průzkum ke spokojenosti se stavem vybraných oblastí veřejného života se uskutečnil od 1. do 13. února za účasti 1029 dotázaných.
Související

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
Zdravotnictví , češi , průzkumy , Korupce , život , EU (Evropská unie) , Česká republika , Přistěhovalectví , kriminalita , životní prostředí
Aktuálně se děje
před 29 minutami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 40 minutami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 1 hodinou

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 1 hodinou

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 2 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 2 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 2 hodinami

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
před 4 hodinami

Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty
včera

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů
včera

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina
včera

Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?
včera

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu
včera

Táhněte, obořila se vulgární lékařka na pacientku. Incident řeší i policie
včera

„Nejhorší premiér Babiš!“ Koalice SPOLU paroduje kampaň hnutí ANO a vrací úder webem a kolážemi
včera

Výbuch v Poličce se vyšetřuje. Policie prozradila, na co má podezření
včera

Atlantic zveřejnil celou konverzaci Trumpových poradců. Bílý dům se opět bouří
včera

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli
včera

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"
včera

Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize
včera
Proč Rusko kývlo na příměří v Černém moři? Ukrajině nic nepřináší, profituje z něj Kreml
Spojené státy, Rusko a Ukrajina se 25. března dohodly na příměří v Černém moři, jehož cílem je zabránit použití síly a využívání komerčních lodí k vojenským účelům. Dohoda však podle odborníků upřednostňuje zájmy Moskvy a neřeší klíčové bezpečnostní požadavky Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák