Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost dívky, kterou v Trutnově pokousala v obličeji tibetská doga bez dozoru. Podle Okresního soudu v Trutnově nešlo o trestný čin majitelů psa, nanejvýš o přestupek. S postoupením do přestupkového řízení rodina nesouhlasila, poukazovala na údajně neefektivní a netransparentní trestní stíhání.
ÚS dnešní rozhodnutí zdůvodnil odkazy na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, která limituje takzvané právo na účinné vyšetřování. Primární povinnost dbát na vyšetření trestných činů má státní zastupitelství. Právo na účinné vyšetřování náleží také obětem v situacích, kdy existují pochybnosti o řádném vedení trestního řízení, například když je pachatelem člověk vykonávající veřejnou moc.
"ÚS nezjistil v tomto případě, že by orgány činné v trestním řízení postupovaly tak, že by to vyvolávalo pochybnosti a poskytovalo poškozenému možnost uplatnit tuto námitku," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Obětem nahodilé újmy na zdraví způsobené nedbalostně jiným jednotlivcem nevzniká právo na účinné vyšetřování, stojí v nálezu. Soud připomněl, že holčička nebyla v bezprostředním ohrožení života, zranění se zhojila, šlo o nedbalostní delikt a souběh nešťastných náhod.
Neštěstí se stalo v lednu 2017. Majitelé psa uklízeli sníh a nechali otevřenou bránu zahrady, odkud doga utekla na volné prostranství. Opodál napadla tehdy sedmiletou holčičku. Pokousala ji kolem očí a nosu a na temeni. Zranění si vyžádalo třítýdenní léčení včetně devítidenní hospitalizace, ošetření v celkové anestezii a rizika trvalých následků.
Majitelé čelili podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Trutnovský soud ale dospěl k závěru, že způsobené zranění nedosahuje intenzity zohyzdění, jak je definuje trestní zákoník. Trutnovský soud zvažoval změnu právní kvalifikace na lehké ublížení na zdraví, nicméně nakonec konstatoval, že o žádný trestný čin nešlo.
Rozhodnutí potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Vycházel také z výpovědí nezletilých svědků, podle kterých dívenka psa hladila, přestože na ni vrčel. Nebyla navíc pod dozorem žádného dospělého. Majitelé nakonec patrně nebudou potrestáni ani v přestupkovém řízení. Lhůta na projednání přestupku už minula.
"Rodina je přesvědčena, že to řízení mělo být rozhodováno a projednáno před soudní instancí," řekl novinářům advokát Tomáš Kaplan. Rodina podle něj zváží podání civilní žaloby. Bez prokázání viny v trestním či přestupkovém řízení je to však komplikované.
Související

Zemřela Eliška Wagnerová, jedna z významných osobností novodobých právních dějin

Druhý lex Babiš se nekoná. Ústavní soud ho zrušil
Ústavní soud ČR , napadení zvířaty , Psi , soudy
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 2 hodinami

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 3 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 3 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 4 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 4 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 5 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 7 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 7 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 8 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 9 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 10 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 11 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 12 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera
Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
Lidé, kteří v tomto týdnu nakupovali zeleninu v Albertu, by měli být na pozoru. Řetězec stáhl z nabídky brokolici z Itálie. Zákazníci byli zároveň vyzváni k tomu, aby jí nejedli. V obchodech mohou až do příštího týdne požádat o vrácení peněz.
Zdroj: Jan Hrabě