Desítky lidí se dnes odpoledne sešly na Malostranském náměstí v Praze na protestu proti pokračování nouzového stavu a vládním opatřením. Naprostá většina demonstrantů dorazila bez roušek, nezachovávala ani povinné rozestupy. Protest byl poklidný. Policisté pouze na počátku účastníky upozorňovali na to, aby dodržovali nařízení zavedená kvůli koronavirové pandemii.
V hlavním městě se demonstrace proti vládním opatřením konala už poněkolikáté. Dnešní protest souvisel zejména s dnešním jednáním Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Někteří účastníci si s sebou vzali české vlajky a transparenty odmítající kromě nouzového stavu a protikoronavirových opatření i očkování. Podle poslance Lubomíra Volného (nez.), který přišel demonstranty podpořit, by měla vláda dát peníze lidem, kteří se chtějí izolovat, a ostatní nechat bez omezení pracovat.
"Naprosto chápu, že lidé už nevěří vládě, která naprosto chaoticky řeší současnou covidovou situaci. Jak je možné orientovat se v opatřeních vlády a respektovat je, když se mění někdy ze dne na den a vláda se několikrát denně omlouvá za chyby, které ve vyhláškách způsobila," uvedl poslanec v tiskovém prohlášení k dnešnímu protestu.
Po 14:00 demonstranti vyrazili ke Karlovu mostu, aby "zburcovali Pražany". V čele jelo na koních několik lidí v historických kostýmech. Účastníci vyzývali kolemjdoucí, aby se k nim přidali. Po cestě skandovali "Stop vakcínám", "Babiš StB" či "Svobodu." Průvod prošel Křižovnickou ulicí a přes Mánesův most. Zastavil na Klárově, tam měli někteří demonstranti další projevy. Kolem půl čtvrté se průvod vrátil na Malostranské náměstí, kde protest pokračoval.
Demonstrací se může v současné době účastnit nejvíc stovka lidí, a to ve skupinách po 20 účastnících. Musejí zachovávat rozestupy mezi skupinami alespoň dva metry a každý musí mít zakrytá ústa a nos. Policisté však už několikrát uvedli, že proti protestujícím kvůli jejich počtu a rozestupům nezasahují.
Sněmovna dnes rozhoduje o tom, jak se postavit k žádosti vlády hnutí ANO a ČSSD, aby nouzový stav místo 23. prosince skončil 22. ledna. Umožnilo by jí to udržovat v platnosti nejdůraznější opatření proti covidu-19.
Související
BBC: Úřady v Gruzii použily proti demonstrantům chemickou látku z první světové války
Česko není na prodej. Na Staroměstském náměstí demonstrovalo více než 15 tisíc lidí
Demonstrace , Praha , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě