Analytici čekají v únoru zpomalení inflace v ČR, ale jen mírné

Tempo růstu cen v Česku se v únoru proti lednu snížilo, zejména kvůli tomu, že ceny energií už narazily na cenové stropy. Zdražování v únoru táhly hlavně potraviny, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle jejich odhadu byla únorová meziroční inflace mezi 16,6 a 16,9 procenta. V lednu inflace byla 17,5 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o únorové inflaci v pátek.

"Se skončením úsporného tarifu ceny elektřiny v lednu skokově vzrostly a dostaly se velmi blízko k cenovému stropu. Pro únor a následující letošní měsíce, během kterých je cenový strop aktivní, tak ze strany energií nezbývá moc prostoru k dalšímu proinflačnímu impulsu," uvedli analytici Raiffeisenbank. Meziroční inflaci odhadují na 16,6 procenta.

Stejný odhad má i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. "Meziroční míra inflace v únoru vykáže znatelný pokles. Bude se jednat do značné míry o důsledek vývoje na trhu s energiemi, které již z velké části zdražily až na vládní cenové stropy, a dále tudíž nemají prostor k růstu. I ve většině ostatních oddílů máme již za sebou novoroční přecenění a není tak důvod očekávat dramatický vývoj. Problematickou kategorií patrně zůstanou potraviny, ovšem ani ty nezopakují enormní cenový růst z ledna," řekl. Upozornil také, že meziroční srovnání už ovlivní začátek inflační vlny loni v únoru.

Analytici Komerční banky (KB) očekávají únorovou meziroční inflaci 16,9 procenta. "S výjimkou potravin by se měl meziroční růst cen snížit u všech hlavních položek spotřebního koše. Odeznívání inflace by mělo pokračovat i v dalších měsících, pravděpodobně však pouze pozvolným tempem. To může předznamenávat i překvapivě silný a plošný růst výrobních cen za leden," uvedli.

Podle analytiků KB zůstane inflace po většinu roku dvouciferná a v celoročním průměru přesáhne deset procent. Česká národní banka odhaduje pro letošní rok inflaci 10,8 procenta, ministerstvo financí 10,4 procenta.

V lednu inflace dosáhla 17,5 procenta, zrychlila z prosincových 15,8 procenta. Podle odborníků bylo za zrychlením tempa růstu cen zejména zdražení energií po konci úsporného tarifu a přechodu na cenové stropy.

Související

Ekonomika

Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí

Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Ilustrační foto

Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv

Světová ekonomika čelí vážné hrozbě v důsledku prodlužujícího se konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Podle analytiků a představitelů energetických organizací se spotřebitelé po celém světě musí připravit na výrazné zdražování potravin, pohonných hmot i cestování. Tato krize zasahuje dodavatelské řetězce napříč všemi odvětvími, protože energie je základním vstupem pro veškerou produkci a dopravu.

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

USA zaútočily na íránské radary a řídící a velící centra

Americká armáda o víkendu provedla v Íránu údery, které označila za sebeobranu. K této vojenské akci došlo v době, kdy prezident Donald Trump odeslal zpět své návrhy na změny v plánované dohodě. Cílem tohoto dokumentu má být prodloužení stávajícího příměří v regionu a také opětovné otevření strategického Hormuzského průlivu.

před 2 hodinami

včera

včera

Václav Moravec

Moravec vyzval Babiše, aby si ho předplatil. Premiér ho předtím hodnotil

Novinář Václav Moravec již během minulého týdne odstartoval svůj vlastní mediální projekt a v první politické diskuzi přivítal ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), člena vlády Andreje Babiše. Dokonce i premiér se následně vyjádřil k novému počinu bývalého televizního moderátora. 

včera

Počasí

Tornádo na jihu Čech. Meteorologové se obracejí na svědky

Meteorologové v neděli varovali především před bouřkami, které mohly být i velmi silné, ale podle nejnovějších informací se možná vyskytlo i slabé tornádo. Zprávy o jevu přišly odpoledne z jižních Čech. Na událost upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

30. května 2026 21:47

Princ Andrew

Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii

Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC. 

30. května 2026 19:52

Senát ČR

Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce

Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců. 

30. května 2026 18:35

Policie stále vyšetřuje požár v Pardubicích. Zadržela dalšího cizince

Policie zadržela další osobu podezřelou v případu březnového teroristického útoku v Pardubicích. Jde o zahraničního občana, kriminalisté s ním provádějí standardní procesní úkony. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy