Bill Gates by raději financoval očkování než letěl na Mars

Americký miliardář Bill Gates by raději financoval očkování než letěl na Mars, protože to nepovažuje za dobré využití peněz. Spoluzakladatel Microsoftu to řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s britskou televizí BBC.

"Cesta na Mars je ve skutečnosti dost drahá. Můžete koupit vakcíny proti spalničkám a zachraňovat životy za 1000 dolarů (21.750 Kč) za zachráněný život," řekl Gates BBC. "A tak vás to prostě nějak uzemní, ve smyslu: nejezděte na Mars," dodal.

JIní miliardáři se přitom k vesmírnému závodu připojili, připomněla BBC. Společnost SpaceX, kterou spoluzaložil Elon Musk v roce 2002, má za cíl vyslat na Mars vesmírnou loď s posádkou a nakonec rudou planetu kolonizovat. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos stojí v čele letecké společnosti Blue Origin a v roce 2021 podnikl krátkou cestu do vesmíru, k hranici vesmíru se na palubě lodi své společnosti Virgin Galactic podíval také britský miliardář Richard Branson.

Gates se v rozhovoru vyjádřil také k umělé inteligenci. Řekl, že "poměrně výrazně" změní lidstvo. "Pomůže nám nahlédnout do lékařských a vědeckých otázek. Nejde jen o roboty, ale pomáhá nám také číst a psát. Ve skutečnosti tam došlo k většímu pokroku než u robotiky. Obojí nám přinese mnohem větší produktivitu," uvedl.

Gates také hovořil o svém překvapení z toho, že se během pandemie covidu-19 stal terčem konspiračních teorií. "Nečekal jsem to," uvedl s odkazem na konspirační tvrzení, že z pandemie profitoval nebo ji způsobil. "Během pandemie se objevily desítky milionů zpráv, že jsem ji úmyslně způsobil nebo že lidi sleduji. Je pravda, že se zabývám vakcínami, ale zabývám se jimi proto, abych zachránil životy," řekl Gates. "Myslím, že lidé hledají 'strašáka' za oponou, tedy příliš zjednodušené vysvětlení. Zlovůli je mnohem snazší porozumět než biologii," dodal.

Gates také hovořil o tom, jak se stejně jako mnoho dalších filantropů setkal se sexuálním delikventem a finančníkem Jeffreym Epsteinem. "Teď jsem určitě opatrnější než tehdy, když jsem to udělal. Dávám si větší pozor. Možná se zase dopustím nějaké chyby. Jsem ve světě a nesnažím se být samotářem," poznamenal.

Gates, který byl po většinu svého života nejbohatším mužem na světě, věnoval na dobročinné účely desítky miliard dolarů. Peníze přitom směřovaly zejména do zdravotnictví, převážně na pomoc dětem. Svůj čas Gates nyní dělí mezi snahy chránit globální klima a vymýtit podvýživu a nemoci, jako jsou dětská obrna a malárie.

Na dotaz, zda je v osobním životě skromný, Gates odpověděl: "Nemám obrovskou skříň. Nenosím šperky. Když rozbaluji dárky, neskládám balicí papír, abych ho mohl použít znovu. Moje babička v životě nevyhodila papírovou tašku nebo provázek z balíčku. Takže podle jejích měřítek jsem blázen."

Gates se se svou ženou Melindou rozvedl v květnu 2021. Na otázku, zda chce znovu najít lásku, odpověděl: "Jasně, nejsem robot."

Související

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

Více souvisejících

Bill Gates očkování

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy