Společnost British American Tobacco (BAT) souhlasila se zaplacením více než 635 milionů dolarů (13,6 miliardy korun) americkým úřadům poté, co se její dceřiná firma v Singapuru BAT Marketing Singapore přiznala k porušení amerických sankcí prodejem tabákových výrobků Severní Koreji a bankovnímu podvodu. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních spisů i dnešního oznámení tabákového koncernu. Jde o největší postih za porušení amerických sankcí proti Pchjongjangu, uvedla agentura DPA.
Inkriminovaný prodej tabákových výrobků, který byl předmětem dnešního mimosoudního vyrovnání, se odehrál v letech 2007 až 2017, uvedly společnost a americké ministerstvo spravedlnosti. KLDR čelí řadě amerických sankcí, které mají přiškrtit financování jejího jaderného programu a vývoje balistických raket.
"Tento případ a jemu podobné slouží jako varovný výstřel pro firmy," řekl náměstek amerického ministra spravedlnosti Matthew Olsen. Případ podle něj představuje dosud největší pokutu, jakou kdy ministerstvo udělilo v souvislosti se sankcemi proti KLDR.
BAT je druhou největší tabákovou skupinou na světě a vyrábí cigarety značek jako Lucky Strike a Dunhill. Ve své zprávě za rok 2019 skupina uvádí, že působí v četných zemích, jež čelí různým sankcím, včetně Íránu a Kuby, a že působení v těchto zemích firmu vystavuje riziku "významných finančních nákladů".
BAT v prohlášení uvedla, že se dohodla na vypořádání s ministerstvem spravedlnosti a zvlášť také s ministerstvem financí a Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC). Celková úhrada ve výši 635,2 milionu dolarů pokrývá všechny tři případy.
"Hluboce litujeme pochybení, které vzešlo z historických obchodních aktivit a které vedlo k těmto dohodám, a přiznáváme, že jsme nedostáli nejvyšším standardům, které jsou na nás oprávněně uplatňovány," uvedl v prohlášení šéf koncernu Jack Bowles.
5. prosince 2025 16:28
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
Související
Tabákové firmě BAT loni v Česku stoupl zisk na dvojnásobek, roste zájem o nikotinové sáčky
Kdo chce vydělat na pandemii koronaviru? Výzkumník má překvapivou odpověď
British American Tobacco , Severní Korea (KLDR) , cigarety
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
před 1 hodinou
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
před 2 hodinami
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
před 3 hodinami
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
před 4 hodinami
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
před 5 hodinami
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
před 6 hodinami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 6 hodinami
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 7 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 10 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
Rok 2026 přinese českým řidičům zásadní úlevu od papírování a modernizaci pravidel, která reflektují technologický pokrok. Ministerstvo dopravy se zaměřilo především na digitalizaci služeb a zjednodušení administrativních procesů, které dosud vyžadovaly osobní návštěvu úřadů nebo nošení fyzických dokladů.
Zdroj: Libor Novák