Ceny výrobců v Česku se v listopadu dál meziročně zvyšovaly. Růst se zmírnil v průmyslu a stavebnictví, naopak v zemědělství zrychlil. Nejvýrazněji, o 29,9 procenta, opět meziročně stouply ceny zemědělských výrobců. O 21,3 procenta byly vyšší ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací pak ve stejném období stouply o 11,9 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 6,5 procenta.
Oproti říjnu klesly výrobní ceny v průmyslu. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
"V listopadu pokračoval meziroční růst cen všech výrobců," uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ. Podle něj se ceny v průmyslu zvýšily i navzdory meziměsíčnímu poklesu.
Průmysloví výrobci zlevnili oproti říjnu o procento. V ostatních sledovaných oblastech ale ceny výrobců meziměsíčně vzrostly - v zemědělství o 2,8 procenta, u stavebních prací o 0,3 procenta a u tržních služeb pro podniky o 0,2 procenta.
V meziměsíčním srovnání stouply ceny vajec o 15,2 procenta, naopak o 12,4 procenta zlevnila čerstvá zelenina. Meziročně ceny v rostlinné výrobě zdražily o 26 procent, přičemž o 42,4 procenta byly vyšší ceny obilovin, o 33,5 procenta byla dražší čerstvá zeleniny a o čtvrtinu brambory. V živočišné výrobě vzrostly ceny ve srovnání s loňským listopadem o 36,7 procenta. O 58,4 procenta zdražila vejce, ceny jatečných prasat téměř o 50 procent, zhruba o 35 procent pak mléko a drůbež.
V průmyslu meziměsíčně zlevnily zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, naopak o 3,5 procenta stouply ceny potravinářských výrobků. V meziročním srovnání o 52,6 procenta zdražily ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, více než o čtvrtinu pak potravinářské výrobky, nápoje a tabák.
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta, uvedl už dříve ČSÚ. Tempo inflace se proti předchozímu měsíci zvýšilo, v říjnu činila 15,1 procenta.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Inflace je nejnižší od předloňského prosince, ceny oproti září klesly
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
před 1 hodinou
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
před 2 hodinami
Slavie oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
před 3 hodinami
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 4 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 5 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 6 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení dohody o třídenním příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Klid zbraní má podle jeho vyjádření začít v sobotu 9. května a trvat až do 11. května. Součástí této dohody je úplné zastavení všech útočných operací a vojenských aktivit na obou stranách fronty.
Zdroj: Libor Novák