Cenová hladina v Česku byla v roce 2021 na čtyřech pětinách průměru Evropské unie. Od roku 2015 se evropskému průměru přiblížila o 13 procentních bodů. Vyplývá to z informací v publikaci Česká republika v mezinárodním srovnání, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Při stanovení cenové hladiny ČSÚ vychází z konečné spotřeby domácností včetně nepřímých daní.
Nejdražšími státy Evropské unie byly předloni podle informací ČSÚ Dánsko a Irsko, kde byla cenová hladina na 140 procentech evropského průměru. Naopak nejlevněji bylo v Rumunsku a v Bulharsku, kde ceny dosahují 55 procent evropského průměru. Nejblíže evropskému průměru byla cenová hladina v Itálii.
V Česku byla cenová hladina srovnatelná s Lotyšskem. Ze sousedních zemí byla nejnižší cenová hladina v Polsku, kde dosahovala zhruba tří pětin evropského průměru. Na Slovensku činila zhruba 90 procent Evropského průměru, v Německu 108 procent a v Rakousku 112 procent. Průměr eurozóny byl o šest procentních bodů nad evropským průměrem.
Česká cenová hladina je nejblíž evropskému průměru od vstupu země do EU v roce 2004. Rok po českém vstupu dosahovala 61 procent, tehdy byla vyšší než na Slovensku a nižší než v Polsku.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Inflace je nejnižší od předloňského prosince, ceny oproti září klesly
Ceny zboží , ceny potravin , Obchody
Aktuálně se děje
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
včera
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
včera
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
včera
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
včera
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
včera
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
včera
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
včera
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
8. dubna 2026 21:41
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
8. dubna 2026 20:28
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
8. dubna 2026 19:08
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák