Praha - Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v lednu reálně meziměsíčně o 2,0 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 6,6 %, bez očištění o 5,5 %, uvedl dnes Český statistický úřad.
V maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 2,0 %. Tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o 6,6 %, neočištěné se zvýšily o 5,5 % (v lednu 2015 bylo o jeden pracovní den méně než v lednu 2014). Na meziročním růstu tržeb se podílely téměř všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen, informuje czso.cz.
Prodej potravin se meziročně zvýšil o 4,8 %, růst zaznamenaly jak objemově významnější nespecializované prodejny s převahou potravin, tak i specializované prodejny (o 5,0 %, resp. o 2,8 %). Nižší ceny pohonných hmot podpořily růst jejich prodeje o 6,7 %.
Vyšší tržby vykazoval prodej nepotravinářského zboží (v souhrnu o 5,6 %) – prodej počítačového a komunikačního zařízení vzrostl o 15,7 %, výrobků pro domácnost o 11,2 %, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 7,6 % a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 3,2 %. Pokračoval dlouhodobý trend růstu prodejů prostřednictvím internetu (o 15,0 %). Nižší tržby realizovaly pouze prodejny oděvů a obuvi (pokles o 3,8 %).
Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 97,7 %. K poklesu cen došlo za prodej pohonných hmot, v prodejnách počítačového a komunikačního zařízení, výrobků pro domácnost a potravin. Naopak ceny se zvýšily v prodejnách oděvů a obuvi, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) vzrostly reálně meziměsíčně o 6,4 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 12,1 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 8,7 %, shodně jak za opravy, tak i za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů).
Související
Pokles cen potravin? Naopak, většina z nich v dubnu zdražila, tvrdí ČSÚ
Češi platili v první půlce roku přes 7 tisíc za MWh elektřiny, zjistil ČSÚ
Aktuálně se děje
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
včera
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
včera
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
včera
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
včera
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
včera
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
včera
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
včera
Írán zaminoval Hormuzský průliv
včera
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
10. března 2026 22:02
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
10. března 2026 21:21
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
10. března 2026 20:44
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Zdroj: Lucie Podzimková