Zlín - Růst mezd si lidé musí vynutit přes odbory, řekl dnes ve Zlíně prezident Miloš Zeman. Prezident přijel na oficiální návštěvu Zlínského kraje potřetí. Ocenil zdejší podniky, které navyšují výrobu a roste jim zisk, i investice hejtmanství do domovů pro seniory. Zeman ale připomněl problémy při budování dopravní infrastruktury i fakt, že Zlínský kraj má v České republice po Karlovarském kraji druhou nejnižší průměrnou mzdu.
"Roste-li ekonomika o čtyři procenta a zisk některých podniků se pohybuje kolem 15 procent rentability, není důvod, abychom nepřikročili k růstu mezd. Ten si ale někdo musí vynutit," uvedl při setkání se zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností Zeman. Podle něj činí mzdy v průměru pouze sedm až osm procent celkových nákladů podniků v Česku. V odborech je v tuzemsku podle prezidenta jen 17 procent zaměstnanců.
Ve Švédsku, které Zeman často uvádí jako vzorovou zemi, je podle hlavy státu v odborech 73 procent zaměstnanců. "Růst ekonomiky je dobrá věc, ale pokud se neprojeví na životní úrovni zaměstnanců, které Tomáš Baťa nazýval spolupracovníky, je to růst prázdný," doplnil prezident. Zlínský kraj je podle něj regionem, kde je patrný nepoměr mezi bohatstvím a potenciálem kraje a životní úrovní jeho obyvatel.
Zeman upozornil i na to, že v kraji jsou firmy, kde průměrný plat převyšuje 30.000 korun, když jmenoval valašskomeziříčskou Dezu a otrokovického výrobce pneumatik Continental Barum. Podle zlínského hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) je kromě nízké průměrné mzdy alarmující také postavení kraje, co se týká příjmů. "Jsme nejníže s daňovou výnosností na hlavu. Oproti nejlepšímu Plzeňskému kraji to dělá třetinu, což je síla," uvedl Mišák.
Ve Zlíně dnes Zeman zavítá do společnosti Kovárna Viva. "Je pro nás velkou ctí reprezentovat za Zlínský kraj podnikatelský sektor. Návštěva pro nás bude i zajímavou zkušeností z hlediska příprav a bezpečnostního zajištění celé akce. Samozřejmě chceme, aby vše proběhlo na úrovni, která se očekává," řekl předseda představenstva firmy Zbyněk Rozsypal.
Odpoledne čeká prezidenta ještě setkání s občany ve Zdounkách na Kroměřížsku. Ve čtvrtek si nejprve prohlédne areál ve Vrběticích, kde před rokem vybuchly dva sklady. Setká se zde s představiteli integrovaného záchranného systému i s vojáky. Poté se přesune na setkání s občany do Slavičína a do Rožnova pod Radhoštěm. V pátek prezident navštíví Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku a svou letošní návštěvu regionu zakončí setkáním s občany v Holešově.
Související
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Miloš Zeman , mzdy / platy , Zlínský kraj
Aktuálně se děje
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
18. června 2026 21:16
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
18. června 2026 20:49
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
18. června 2026 20:01
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
18. června 2026 18:28
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
18. června 2026 17:41
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
18. června 2026 16:53
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
Náměstek amerického ministra obrany Elbridge A. Colby prohlásil, že pokračující podpora ze strany evropských členů Severoatlantické aliance je naprosto klíčová pro udržení ukrajinské obranyschopnosti proti ruské agresi. Washington podle něj považuje strategii přenesení hlavní odpovědnosti za materiální a finanční pomoc Ukrajině na evropské partnery za úspěšnou a efektivní. V uplynulém roce to byli právě evropští spojenci, kdo převzal vůdčí roli v zajišťování finanční stability Kyjeva a dodávkách vlastních zbrojních systémů, což stabilizovalo situaci na bojišti.
Zdroj: Libor Novák