Praha - K 29. 2. 2016 evidoval Úřad práce ČR celkem 461 254 uchazečů o zaměstnání. To je o 6 149 méně než lednu a o 86 863 méně než v únoru 2015. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 443 566 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání). Podíl nezaměstnaných osob klesl na 6,3 % (leden 2016 – 6,4 %, únor 2015 – 7,5 %). Meziročně se o téměř 46 tis. zvýšil počet volných pracovních míst.
„V řadě krajů se dostáváme v počtu uchazečů o zaměstnání na úroveň z doby před hospodářskou krizí. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009. Tehdy bylo bez práce necelých 429 tis. lidí. Důvodů je hned několik – mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a samozřejmě celková hospodářská situace v ČR. S příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezónní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky," říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v únoru 74 regionů. Nejvyšší v okresech Rychnov nad Kněžnou (o 6,6 %), Rokycany a Česká Lípa (shodně o 4,2 %), Písek (o 4 %), Trutnov (o 3,8 %), Klatovy (o 3,7 %), Praha- západ a Jičín (shodně o 3,6 %) a Mladá Boleslav (o 3,3 %). Naopak nárůst podílu nezaměstnaných osob hlásí 3 regiony - Teplice (o 2,7 %), Most (o 1,5 %)a Chomutov (o 0,3 %).
Nejnižší nezaměstnanost vykázaly okresy Praha - východ (2,6 %), Rychnov nad Kněžnou (2,8 %), Mladá Boleslav (3,4 %), Rokycany (3,6 %), Prahazápad (3,7 %), Benešov (3,9 %), Jičín (4,1 %), Praha, Plzeň-jih a Plzeň-město (shodně 4,2 %).
Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,5 %), Bruntál (11,4 %), Karviná (11 %), Ústí nad Labem (10,4 %), Ostrava - město (10,1 %), Jeseník, Znojmo (shodně 10 %) a Chomutov (9,6 %).
V uplynulém měsíci jich ÚP evidoval celkem 114 826 volných pracovních míst, což je o 7 047 více než v lednu a o 45 855 více než před rokem. „Jde o nejvyšší počet volných pracovních míst od října 2008. Rekordní hodnoty hlásí řada krajů. Tak například na jihu Čech nabízeli tamní zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce ČR, v rámci srovnání únorových hodnot, nejvíce pozic za posledních 20 let," vyzdvihuje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.
Na jedno volné pracovní místo připadají v současné době 4 uchazeči. Z toho nejvíce v okresech Karviná (20,5), Ústí nad Labem (15), Chomutov (14,5), Most a Bruntál (shodně 11,7), Hodonín (11,1), Znojmo (10,9) a Jeseník (10). Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich nabízeli zaměstnavatelé ke konci února 32 982 absolventům a mladistvým. Celkem 11 179 míst bylo vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP).
Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali kuchaře (kromě šéfkuchařů), pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, prodavače, uklízeče, číšníky a servírky, pekaře, zdravotnický personál, šičky, učitele, prodavače vstupenek, obchodní zástupce, pracovníky v administrativě, pojišťovnictví, realitách, finančnictví a informačních službách, operátory call center nebo vychovatele ve školách v přírodě. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí.
Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, obráběč kovů, zámečník, elektrikář, seřizovač, nástrojář, soustružník, mechanik, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.
Související
Českou státní správou otřásla náhlá smrt šéfa Úřadu práce
Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
Úřad práce , nezaměstnanost / nezaměstnaní , zaměstnavatelé
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě