Kunovice - Společnost Aero Vodochody Aerospace vzala zpět insolvenční návrh na kunovického výrobce letadel Aircraft Industries. Firma totiž Aeru uhradila pohledávky. ČTK to dnes zjistila z insolvenčního rejstříku. Aircraft Industries čelí návrhu na insolvenci od 3. května. Společnost nedávno uhradila pěti věřitelům uvedeným v návrhu asi 62,5 milionu korun.
Právní zástupce Aircraft Industries Michal Žižlavský Krajskému soudu v Brně navrhl, aby návrh na insolvenci odmítl. Insolvenční návrh podala na kunovického výrobce právě Aero Vodochody Aerospace. Přihlásila pohledávku 38,3 milionu korun. Právní zástupkyně Aera Vodochody Aerospace Marina Machytková soudu potvrdila, že pohledávka je uhrazena.
Podle ní je z přihlášek pohledávek a z vyjádření dalších věřitelů doručených insolvenčnímu soudu zřejmé, že dlužník eviduje další věřitele, má další závazky po splatnosti a že je tedy v platební neschopnosti. Machytková uvedla, že Aero Vodochody Aerospace není schopné posoudit, zda Aircraft Industries vyřešil zcela svou situaci faktického úpadku. S ohledem na zaplacení pohledávek ale vzala návrh na insolvenci zpět.
Podle vyjádření dlužníka uvedeného v insolvenčním rejstříku Aircraft Industries poslala firmě Aero Vodochody Aerospace asi 46,6 milionu korun, tedy dlužnou částku za podvozky letadel L 410 a smluvní pokutu. Aero Vodochody Aerospace je podle svého dřívějšího vyjádření nadále připraveno s Aircraft Industries spolupracovat, pokud kunovický výrobce svou situaci vyřeší.
Peníze obdržely i společnosti Evektor (asi 9,6 milionu Kč), Centrum služeb postiženým Zlín (717.000 Kč), ABS Jets (1,8 milionu) a Mikrotechna Praha (3,9 milionu Kč). S dalšími třemi společnostmi Aircraft Industries uzavřela splátkový kalendář. Do insolvenčního řízení se kromě Aera Vodochody Aerospace přihlásil i Evektor (9,8 milionu Kč), LITES-MaS (téměř 30.000 korun) a právník Petr Bernátek (bezmála 10.000 korun).
Poslední dva dluhy Aircraft Industries zaplatila a LITES-MaS již vzala pohledávku zpět. S výší dluhu vůči Evektoru, který uplatňuje asi o 200.000 více, než mu bylo zaplaceno, Aircraft Industries nesouhlasí. Evektor však již soudu také potvrdil, že mu Aircraft Industries nic nedluží. V insolvenčním rejstříku je od pátku ještě pohledávka firmy Kovoba ve výši asi 70.000 Kč. Soud vyzval zbylé věřitele, aby se vyjádřili, zda na podaném insolvenčním návrhu trvají.
Aircraft Industries již dříve uvedla, že chce dluhy vyřešit do konce letošního roku. Podle generální ředitelky Ilony Plškové má uzavřené smlouvy na dodávku sedmi letounů L 410 UVP-E20. Firma uvedla, že byl zahájen převod záloh od kupujících. Podle Žižlavského není Aircraft Industries v úpadku a firma není ani předlužená, neboť její aktiva činí přes dvě miliardy korun. Žižlavský označil insolvenční návrh za bezdůvodný a společnost poškozující.
Problémy Aircraft Industries vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. Propad prodeje kunovické společnosti je výrazný. V roce 2013 prodala 20 letadel, a to převážně do Ruska. V roce 2014 prodala letadel 16, z toho do Ruska sedm. Loni mířila podle webu firmy jen tři letadla do Bangladéše a jedno do Alžírska a letos pouhá dvě do Ruska.
Zhruba 350 z asi 1000 zaměstnanců firmy je od loňského prosince doma a dostává 60 procent mzdy. Aircraft Industries pracuje na nových zakázkách, letadla by měla dodat například do Číny. Společnost v roce 2014 utržila za vlastní výrobky a služby a za prodej zboží asi 1,8 miliardy korun, zisk činil 91,2 milionu Kč. V roce 2013 tržby činily téměř 2,1 miliardy a zisk 154,4 milionu korun. Loňské výsledky hospodaření firma ještě nezveřejnila.
Související
Aircraft Industries prodal dva letouny L 410 do Polska, budou sloužit pohraničníkům
Firma Aircraft Industries loni utržila téměř dvě miliardy, prodala 13 letadel
Aircraft Industries , Aero Vodochody , insolvence
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 1 hodinou
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 2 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 3 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 4 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 5 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 5 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 6 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 7 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 8 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 8 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 9 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 11 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková