Praha - Odbory hodlají pokračovat ve své kampani Konec levné práce a budou tlačit na výraznější přidávání. 7. září se sejdou v Praze, aby se dohodly na postupu při vyjednávání.
Podle odborů výdělky v Česku rostou pomalu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zopakoval, že by se měly o desetinu zvednout tarify ve školství a zdravotnictví, pro ostatní profese jeho strana podporuje pět procent. Doplnil, že vláda chce dohodnout s kraji, aby desetiprocentní růst tarifů měli od ledna zajištěn i zdravotníci v krajských zařízeních, nejen ve státních.
Podle zaměstnavatelů ale nelze výrazně přidávat, pokud Česko zaostává v produktivitě. Když je práce produktivnější jen o procento, nelze zvýšit mzdu o deset procent, uvedl už dřív Svaz průmyslu a dopravy. Svaz se také staví proti růstu minimální mzdy od ledna příštího roku z nynějších 9900 korun na 11.000 korun.
Odboráři žádají růst minimální mzdy o 1600 korun, podle zaměstnavatelů je reálný růst o 600 či 700 korun. O minimální mzdě rozhoduje vláda. Vládní strany se zatím na částce nedohodly, ale v koaliční dohodě se zavázaly přibližovat nejnižší výdělek ke 40 procentům průměrné mzdy, což by podle posledních údajů odpovídalo 11.261 korunám.
Podle Svazu průmyslu a dopravy by se však nejnižší výdělek měl navázat na vývoj průměrné mzdy, ekonomiky a cen, aby byl růst předvídatelný a postupný.
Související
Odbory ruší protivládní protest. Po atentátu na Fica nechtějí eskalovat situaci
Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům
ČMKOS , Bohuslav Sobotka , mzdy / platy
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
včera
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
včera
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
včera
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
včera
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
včera
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
včera
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
včera
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
včera
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
včera
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
včera
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
včera
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
včera
Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu
včera
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Příští týden přinese v úvodu oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, bouřkami a chladnými rány, při kterých hrozí i přízemní mrazíky. Postupně se však začne oteplovat a ve druhé polovině týdne již převládne polojasné počasí s nejvyššími denními teplotami, které vystoupají až na letních 25 °C.
Zdroj: Libor Novák