Praha - Dříve si řidiči po nasednutí do auta zapínali rádio, v posledních týdnech se ale zdá, že beaty ve vozech zcela „přehlušil“ Pokémon GO. Důkazem je řada nehod, způsobených hráčem s mobilem v ruce. Že lovení pokémonů za jízdy zhoršuje řidičské schopnosti, je jisté, ale věděli jste, že posloucháním správné hudby si je můžete naopak zlepšit?
„Nejčastějšími aktivitami na chytrém telefonu za volantem je psaní SMS a telefonování, ale již se ukazuje, že smartphony budou stále nabízet více a více funkcionalit, které mohou při řízení představovat nebezpečí," uvádí Jörg Kubitzki, odborník na dopravní bezpečnost z Allianz centra pro technologie.
„Při hraní online her lidé pozorují pohybující se obrázky a řeší problémy s využitím svých vizuálních, manuálních a kognitivních schopností. Nic nemůže být při jízdě nebezpečnější," dodává.
Naopak staré dobré rádio či vlastní playlist z nás podle muzikologů může udělat lepší řidiče. „Hudba může zpomalit nebo naopak zrychlit krevní oběh, když je její tempo podobné lidskému pulzu," vysvětluje muzikolog Marcin Suder, jenž pro rakouskou Allianz loni vypracoval studii o vlivu hudby na řízení.
Ideální hudba pro bezpečnou jízdu je podle Sudera spíše pomalejší a klidná, s hlasitostí mezi 75 – 80 dB. Doporučuje vyvarovat se poslechu příliš rychlé, důrazné nebo pronikavé muziky. Tempo je podle něj dobré držet mezi 60 – 100 BPM, v autech není vhodné poslouchat například taneční nebo příliš emocionálně laděnou hudbu. Naopak vhodné jsou cizojazyčné písně, jejichž textům nerozumíme.
Na základě výše zvolených kritérií pak muzikolog Marcin Suder vybral z 300 aktuálních hitů deset skladeb, z nichž složil doporučenou hitparádu pro cesty autem. A co do něj patří?
• Ed Sheeran – Thinking Out Loud• Ellie Goulding – Love Me Like You Do• Major Lazer ft. Mo & DJ Snake – Lean On• Sam Smith – Stay With Me• Hozier – Take Me To Church• One Direction – Steal My Girl• Nickelback – What Are You Waiting For• Conchita Wurst – You Are Unstoppable• The Makemakes – I Am Yours• Lukas Graham – Mama Said
Související
Bělorusko prý odhalilo, k čemu slouží hra Pokémon Go. Minsk před ní varuje
Svatý Petr nahradil pokémona Pikaču. Církev spustila novou hru
Aktuálně se děje
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
včera
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
včera
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
10. srpna 2026 22:02
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
10. srpna 2026 20:50
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
Francie se potýká s mimořádně závažnou krizí způsobenou vlnami veder a přetrvávajícím suchem. Podle oficiálních informací ministerstva pro ekologickou tranzici podléhá v současné době omezením spotřeby vody již téměř sedmdesát procent území státu. Nepříznivý vývoj počasí z posledních tří měsíců vytváří nebývalý tlak na veškeré vodní zdroje v zemi.
Zdroj: Libor Novák