Praha - Generální konzulát ve Lvově personálně posílí a původně určená kvóta zaměstnanců z Ukrajiny bude moct být překročena, rozhodla dnes vláda. "Nezastaví se to na číslu pět tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků, jak původně zněl mnou předkládaný materiál," řekl po jednání kabinetu novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Původně určená kvóta by se nynějším tempem náboru vyčerpala za tři měsíce, doplnil. Přihlásilo se zatím 3800 lidí. Navýšen bude podle ministra i počet zaměstnanců ministerstva vnitra, kteří zájemce o práci v Česku prověřují.
Na jednání kabinetu zazněly i argumenty proti zvyšování počtu zaměstnanců z Ukrajiny. "Že to bude znamenat určitý tlak na cenu pracovní síly minimálně v symbolické rovině, na tom něco je. Na druhé straně to množství je relativně malé," konstatoval Mládek. Hlasování se podle něj kvůli výtkám odborů zdržela jeho stranická kolegyně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Aby vláda řešila nedostatek pracovníků v Česku a umožnila dočasný nábor na Ukrajině, ji v pondělí vyzvali zaměstnavatelé. Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle nich v praxi nefunguje.
Firmy potřebují podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů obsadit kolem 140.000 volných pozic jakýmikoli pracovníky. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.
Psali jsme: Apel na vládu: Ulehčete nábor Ukrajinců. Firmám hrozí krach, bojí se zaměstnavateléOdbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce.
Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově se může kvóta zvýšit na 800.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci nebude možné. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.
Související
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
Vláda ČR , Ukrajina , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 1 hodinou
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 1 hodinou
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 2 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 3 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 4 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 4 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 5 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 6 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 7 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
Epidemie smrtelně nebezpečné eboly, se kterou se momentálně potýká Afrika, stále není na ústupu. Úřady v Kongu potvrdily další desítky nových případů i úmrtí. V neděli o tom informovala zahraniční média.
Zdroj: Lucie Podzimková