Ostrava - Krajský soud v Ostravě eviduje k dnešku 13 žalob podaných opavskou firmou FAU na složky státu, hlavně na finanční a celní správu. Dvě firma vyhrála a dvě soud odmítl, další se teprve budou řešit.
"Dvě žaloby jsme už pravomocně rozhodli ve prospěch žalobce. Žalovaná strana si v obou případech podala kasační stížnost," řekla mluvčí soudu Lucie Olšarová.
Právník firmy Alfréd Šrámek uvedl, že například v červnu soud zrušil zajišťovací příkaz na více než 217 milionů korun vydaný Specializovaným finančním úřadem. "Důsledkem vydání nezákonných zajišťovacích příkazů a bezprostředního zahájení nezákonné daňové exekuce došlo k nucenému ukončení podnikatelských aktivit společnosti FAU a k následné prohlášení konkurzu," řekl.
Mluvčí soudu uvedla, že dvě žaloby soud už odmítl. K důvodům se nechtěla vyjadřovat. Stejně tak nechtěla komentovat žaloby, které bude soud ještě řešit. Je jich devět a dvě z nich se podle informací ČTK týkají dalších zajišťovacích příkazů ve výši 140 a 200 milionů korun. Vydalo je pravděpodobně Generální ředitelství cel. "Další žaloby bychom mohli projednávat do měsíce," uvedla Olšarová.
Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Firma se po zásahu Finanční správy dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.
"Tvrdíme, že České republice na daních společnost FAU nedluží ani nedlužila žádné finanční prostředky," prohlásil právník firmy Šrámek. Předpokládá, že pokud firma uspěje i u dalších žalob, bude po České republice požadovat náhradu škody.
"Jádrem polemiky mezi soudem a Finanční správou je velmi specifická situace souběhu doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti, který však není výslovně zákonem upraven," uvedla správa ve svém dnešním vyjádření. Podle ní je tak nezbytné, aby se k danému případu vyjádřil Nejvyšší správní soud.
Související
Státem zničená firma FAU vyhrála další soud, za 220 milionů neručila
"Zakleknutá" firma FAU vítězí nad celníky, definitivně vyhrála spor o 343 milionů
FAU (firma) , soudy , finanční úřad , odškodnění , Daně
Aktuálně se děje
včera
Ruský soud vyhodil z voleb stranu bojující proti válce na Ukrajině
včera
Proč Islanďané odmítli vstup do EU? Na vině jsou ryby i mladí
včera
Hrdina povodní v Nepálu: Ředitel zachránil život 900 studentů
včera
U pobřeží Kypru se převrátila loď s 267 lidmi na palubě, počet mrtvých narůstá
včera
Babiš rovná vztahy s Hradem. Obnoví schůzky s Pavlem
včera
ČT představila novou nedělní debatu. Řešil se propad preferencí ANO i neefektivní zadlužování Česka
včera
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
včera
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
včera
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
včera
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
včera
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
včera
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
včera
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
včera
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
29. srpna 2026 21:47
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
29. srpna 2026 20:36
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
29. srpna 2026 19:24
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno 29. srpna 2026 18:36
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
29. srpna 2026 18:12
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
29. srpna 2026 17:06
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
Britské královské námořnictvo absolvovalo intenzivní třídenní operaci, během níž detailně sledovalo pohyb čtyř ruských plavidel v britských vodách. Mimořádný zásah trval celkem 72 hodin a britské složky využívaly k neustálému monitorování trasy ze Severního moře do Lamanšského průlivu pokročilé radarové systémy.
Zdroj: Libor Novák