Praha - V Česku se loni prodaly hračky za 6,35 miliardy korun, o 100 milionů korun více než v roce 2015. Jedním z prodejních hitů letošního roku mezi hračkami je fidget spinner, zájem je ale i o stavebnice Lego.
Vyplývá to z aktuálních údajů Sdružení po hračku a hru. "Stále se mění struktura prodejní sítě ve prospěch velkých řetězců umístěných v nákupních centrech. V Praze se prosazuje především obchodní dům Hamleys," uvedl místopředseda sdružení Jiří Šťastný.
Podle průzkumů sdružení jsou děti ve věku od šesti do 15 let ovlivněné stále více internetem - tři čtvrtiny dětí jsou denně on-line, 58 procent má smartphone s připojením na internet, kde sledují videa na youtube, hrají počítačové hry, komunikují na sociálních sítích, sledují seriály a poslouchají hudbu. To podle Šťastného ovlivňuje také prodej hraček.
"Pro první seznámení s výrobkem jsou rozhodující youtubeři, kteří výrobky představují a vychválí, většinou jsou najímání a placeni přímo výrobci nebo distributory," dodal Šťastný. Zvyšuje se také zájem o hračky navazující na seriály, kde k nejoblíbenějším patří Simpsonovi, Mimoni, Spongebod, Nemo, Harry Potter, Angry Birds, Kung Fu Panda, Ledové království a Krteček.
Pokud jde o fidget spinner, v Česku se ho již prodalo přes milion kusů. Podle údajů srovnávače cen Heureka.cz je dlouhodobě nejoblíbenější hračkou stavebnice Lego. V segmentu dětského zboží tvoří tato stavebnice šest procent prodejů. "Lego skvěle reaguje na aktuální témata. Oblíbené tak jsou různé speciální edice," uvedla obsahová manažerka portálu Alexandra Čermáková. Příkladem je jedna z posledních edic, Lego Star Wars.
Prodeje hraček vrcholí vždy před Vánocemi. V létě je zájem o hračky na ven pro všechny věkové kategorie. Jde i o různé bazénky nebo vodní pistole, ale třeba i tříšťovače, velký hit loňského léta.
V Česku je 270 domácích výrobců hraček, kteří zaměstnávají 3610 lidí. Vývoz hraček loni mírně stoupl na 1,95 miliardy korun, dovoz dosáhl 5,1 miliardy. Největšími českými vývozci jsou ABAfactory, Abrex, BD Tova Brno, Moravská ústředna DUV Brno či Detoa Albrechtice. Mezi velké prodejce hraček patří například hračkářství Hamleys, Bambule, Dráčik, Sparkys, Pompo či HM Studio. V ČR mají své montážní a z části výrobní provozy i nadnárodní společnosti Simba, LEGO, Ravensburger a Playmobil.
Související
Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních minimálně 40 let, plyšáci z Číny se i přestávají dovážet
Lego je u dětí stále populární, dokazuje to kuriózní příběh malého chlapce
hračky , Obchody , Lego , Ekonomika , děti
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák