Členem nejvyššího orgánu České národní banky (ČNB), bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to dnes uvedl deník Lidové noviny (LN). Michl podle deníku asi nahradí viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který spolu s viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem z funkce odejde koncem listopadu. Členy vedení ČNB jmenuje prezident. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani Michl LN informaci nepotvrdili.
Michla zmiňovali finanční analytici jako možného nového člena bankovní rady ČNB již v roce 2016, kdy z rady přecházel na post guvernéra banky Jiří Rusnok a zároveň končil mandát dalšího člena rady Kamila Janáčka.
Michl podle LN dříve působil v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla a od roku 2006 do roku 2015 pracoval v Raiffeisenbank. Od února 2014 až dodnes je externím poradcem ministra financí, kterým byl od ledna 2014 do května 2017 Babiš. Zároveň je nyní ekonomickým poradcem premiéra Babiše. Od července 2016 je Michl také spolumajitelem investičního fondu Quant.
Viceguvernéra Tomšíka by podle LN mohl nahradit někdo zevnitř centrální banky. Deník zmiňuje jména šéfa měnové sekce Tomáše Holuba, ředitele sekce finanční stability Jana Fraita a jeho zástupce Libora Holuba.
Příchod Michla do ČNB by nebyl prvním personálním spojením mezi Babišem a centrální bankou. Od letošního srpna je poradcem guvernéra ČNB Rusnoka bývalý člen týmu prezidenta Miloše Zemana a dřívější vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin. Uvedl to Nový deník na základě vyjádření Augustina a mluvčí banky Markéty Fišerové. Augustin byl také místopředsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), jejímž čestným předsedou je prezident Zeman.
Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.
Související
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
ČNB , Andrej Babiš , Aleš Michl , Mojmír Hampl
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
před 1 hodinou
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 2 hodinami
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 3 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 3 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 4 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 5 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 6 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
včera
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
včera
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
Sobotní fotbalové derby mezi pražskou Slavií a Spartou v Edenu skončilo bezprecedentním skandálem, který vyvolal vlnu kritiky napříč celou společností. Zápas musel být předčasně ukončen poté, co na hrací plochu agresivně vtrhli domácí fanoušci a napadli několik hráčů hostujícího týmu. K incidentu došlo v nastaveném čase za stavu 3:2 pro Slavii, kdy se místo oslav na trávníku rozhořel chaos doprovázený použitím pyrotechniky.
Zdroj: Libor Novák