Současný růst průměrné mzdy v Česku ohrožuje konkurenceschopnost řady firem a dlouhodobě je pro ně neudržitelný. Přesto mzdy budou i na závěr roku růst silným tempem, které příští rok jen mírně zpomalí. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Statistika podle nich ukazuje, že růst mezd je především u zaměstnanců s nižšími příjmy.
Průměrná hrubá mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31.516 Kč. Nominální nárůst činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27.719 korun.
"Ekonomika se již delší dobu nachází ve stavu plné zaměstnanosti, kdy si zaměstnavatelé mezi sebou navzájem přeplácí zaměstnance, a rychlý růst mezd je jen odrazem tohoto stavu. Pro některé firmy může být takto rychlý růst mezd a tedy i nákladů práce problém a ohrozit jejich cenovou konkurenceschopnost," uvedl ekonom Deloitte Václav Franče.
Celkový růst mezd přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera za celý letošní rok přesáhne osm procent, což bude nejvyšší roční růst za posledních 15 let. "V příštím roce očekáváme mírné zpomalení a růst mezd v rozmezí šest až sedm procent. Ziskovost řady firem se díky rostoucím mzdovým nákladům snižuje, a ochota firem přidávat se tak bude příští rok snižovat navzdory tomu, že trh práce zůstane nadále velmi napjatý," uvedl.
V následujícím období tempo růstu mezd již začne pozvolna slábnout i podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. "Podepíšou se na tom horší ekonomické výsledky řady firem, pro něž představuje současný růst mezd dlouhodobě neúnosnou zátěž," uvedl.
#Mzdy v domácí ekonomice dále rostou. Zaměstnanci mají radost, zaměstnavatelé si kupují krémy proti vráskám, ty jim totiž přibývají. Více v rychlém komentáři o mzdách na https://t.co/97iYRAf01F od @komercka. pic.twitter.com/xdOzkQDOtc
— Viktor Zeisel (@ViktorZeisel) 4. prosince 2018
I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče se kvůli růstu mezd snižuje míra ziskovosti nefinančních podniků v české ekonomice, což je faktor, jenž hovoří proti jejich dalšímu zrychlení růstu. "Samozřejmě nelze vyloučit, že v kombinaci s růstem minimální mzdy a zvyšováním platů ve veřejném sektoru bude růst průměrných výdělků v roce 2019 nakonec vyšší, než se nyní očekává, pak by ale zpomalení růstu průměrné mzdy následovalo nejpozději v roce 2020," uvedl.
Zatímco ekonomika brzdí, mzdy si udržují tempo. Nominální přes 8 % a reálné přes 6%. Letošní Vánoce budou zase o něco bohatší. Ale co firmy? Těm rostou mzdové náklady často dvouciferným tempem, zatímco produktivita ztěžka několika procenty. #cyklzs #mzdy @Hospodarky @BYZNYSCT24
— Helena Horská (@HelenaHorska) 4. prosince 2018
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že růst mezd nyní významně předbíhá produktivitu práce, což může mít do budoucna negativní dopad na konkurenceschopnost domácích podniků. "Pozitivem ve vztahu ke konkurenceschopnosti zůstává alespoň to, že podobně rychlý růst mezd mají i další země skupiny V4 jako Maďarsko, Polsko či Slovensko," dodal.
Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové za pozornost stojí i růst mediánové mzdy, která roste rychleji než mzda průměrná. "To znamená, že k nárůstu mezd dochází především u lidí s nižšími příjmy. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se tak nepatrně přivírají," uvedla.
Související
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
Nejen důchody. V lednu poroste i minimální mzda, zvýší se podle mechanismu
Minimální mzda , firmy , Ekonomika , Konkurenceschopnost , zaměstnavatelé
Aktuálně se děje
před 31 minutami
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
před 1 hodinou
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
před 1 hodinou
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
před 2 hodinami
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
před 3 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 4 hodinami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 4 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 4 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 5 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 5 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 5 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 6 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 6 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 7 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 8 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 9 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 10 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu.
Zdroj: Jan Hrabě