Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v listopadu přebytkem 8,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Běžný účet byl v plusu i v říjnu, kdy přebytek činil téměř deset miliard korun. Za všechny měsíce od začátku roku 2018 do listopadu byl účet v přebytku 37,67 miliardy.
Bilance zboží a služeb skončila v listopadu 2018 v přebytku zhruba 36,7 miliardy. Prvotní i druhotné důchody byly ve schodku. U prvotních důchodů činil schodek 21,8 miliardy korun a u druhotných 6,2 miliardy.
Kapitálový účet skončil v přebytku 0,05 miliardy. Finanční účet byl naopak ve schodku 0,98 miliardy. "Příliv kapitálu na finančním účtu (čisté výpůjčky ze zahraničí) činil 1,0 miliardy korun vzhledem k rychlejšímu růstu pasiv před zvyšováním aktiv vůči zahraničí," uvedla ČNB v komentáři k platební bilanci.
Související
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
ČNB , Platební bilance , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
před 1 hodinou
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
před 1 hodinou
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
před 2 hodinami
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
před 3 hodinami
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
před 3 hodinami
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
před 4 hodinami
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
před 5 hodinami
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
před 6 hodinami
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
před 7 hodinami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 7 hodinami
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 8 hodinami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 9 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 9 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 9 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 10 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 11 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 11 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 13 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
Na slovenské automatické srážkoměrné stanici v obci Kamenice nad Hronom v okrese Nové Zámky byl v úterý zaznamenán nový absolutní teplotní rekord. Meteorologové v této lokalitě Nitranského kraje naměřili mimořádných 41,3 stupně Celsia. Podle mluvčího Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára se prozatím jedná o údaj operativního charakteru, který budou odborníci v následujících dnech podrobně ověřovat.
Zdroj: Libor Novák