Tržby v maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 procenta, rostou tak pátý rok za sebou. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 3,1 procenta po listopadových 6,1 procenta. Meziměsíčně pak v prosinci loňského roku stagnovaly. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Ve všech měsících loňského roku tržby překročily předloňskou úroveň. Nejvýrazněji rostly v lednu, kdy obchodníkům vzrostly tržby o 8,2 procenta. Naopak nejpomalejší tempo růstu bylo v září, 1,5 procenta.
Tržby za prodej nepotravinářského zboží vzrostly za celý loňský rok o 7,3 procenta, pohonných hmot o 4,1 procenta a potravin o 1,9 procenta. Tradičně nejvyšší nárůst, téměř o pětinu, zaznamenaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.
Ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením se tržby zvýšily o 11 procent, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 7,1 procenta, s výrobky pro domácnosti o 6,1 procenta, s oděvy a obuví o 5,4 procenta a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 3,6 procenta.
Naopak tržby za prodej a opravy motorových vozidel se loni reálně meziročně snížily, a to o 2,3 procenta. Za opravy motorových vozidel klesly o 2,7 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 2,1 procenta.
V posledním měsíci loňského roku vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 4,9 procenta, za potraviny o 1,3 procenta a za pohonné hmoty o 0,6 procenta.
Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v prosinci zvýšily reálně o 4,3 %, bez očištění o 3,1 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně stagnovaly. Za celý rok 2018 tržby v maloobchodě meziročně vzrostly o 4,8 % https://t.co/1vs1nz2eP8 #rychlainformace pic.twitter.com/ullf2wBnaO
— ČSÚ (@statistickyurad) 5. února 2019
V motoristickém segmentu klesly v prosinci meziročně neočištěné tržby o 8,1 procenta, v tom za opravy motorových vozidel se snížily o 10,3 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 7,4 procenta.
Související
Maloobchodní tržby se meziročně propadly o více než dva a půl procenta
V Česku kvůli dopravě klesly tržby, dařilo se cestovnímu ruchu
tržby , Obchody , Ekonomika , čsú
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 1 hodinou
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 2 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 3 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 4 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 5 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 6 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 6 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 7 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 8 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
včera
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
včera
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
včera
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
včera
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
Policie si v týdnu převzala další osobu, která je podezřelá v případu březnového teroristického útoku v Pardubicích. Jde o člověka, jehož dříve zadrželi policisté na sousedním Slovensku. Bližší podrobnosti nejsou známé.
Zdroj: Jan Hrabě