V Česku kvůli dopravě klesly tržby, dařilo se cestovnímu ruchu

Tržby v Česku v prvním čtvrtletí meziročně i mezičtvrtletně klesly o desetinu procenta. Dařilo se naopak cestovnímu ruchu. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

Na snížení tržeb se podílela především doprava a skladování. "V rámci služeb se nejvíce dařilo odvětví ubytování, stravování a pohostinství, které vykázalo růst o 9,1 %," uvedl vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v prvních měsících roku roku 9,9 milionu nocí, což bylo o 26,4 % více než ve stejném období vloni. Celkem se ubytovalo 3,8 milionu hostů, z toho 2,1 milionu domácích a 1,7 milionu zahraničních. 

"Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období 3,8 milionu hostů, což bylo o třetinu více než v loňském roce. Počet zahraničních návštěvníků se zvýšil bezmála o 90 % a také domácích hostů se ubytovalo více než loni," sdělila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

O 2,8 procenta se v prvním čtvrtletí snížila výroba masa. "Nejvíce poklesla výroba vepřového masa mimo jiné i v důsledku nižších stavů prasat ve výkrmu na počátku čtvrtletí," řekl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Ceny zemědělských výrobců jatečných zvířat meziročně rostly o 16,2 %, tempo jejich růstu však zpomalilo.

Související

Ilustrační foto

Maloobchodní tržby se meziročně propadly o více než dva a půl procenta

Maloobchodní tržby se v Česku v srpnu propadly více, než se čekalo, a to meziročně o 2,8 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali pokles jen o 1,9 procenta. Tvrdá data ke spotřebě domácností tak potvrzují to, co zachytila šetření jejich nálady. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se totiž v srpnu po červencovém zlepšení zhoršila.
Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Více souvisejících

tržby Hotely zemědělství cestovní ruch čsú

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy