Export českých firem začne v průběhu druhého čtvrtletí oslabovat. Setrvačnost ani nedokončené zakázky už neodvrátí jeho zpomalení. Vyplývá to z indexu exportu, který sestavují Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Mezi příčiny negativního vývoje patří zpomalení německé ekonomiky, nejistota kolem brexitu či čekání na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení dovozních cel na evropská auta. V prosinci loňského roku vzrostl český vývoz o dvě procenta meziročně, za celý rok pak o 3,4 procenta.
"K tomu všemu navíc začínáme 'sklízet' to, co jsme nezaseli v průběhu minulých dvou let z důvodu nedostatku pracovníků na trhu práce. Po dva roky jsme zápasili s včasným plněním zakázek, což samozřejmě iritovalo naše zákazníky, až jim došla trpělivost a přestali dávat nové zakázky. Připočteme-li k tomu hospodářský cyklus, není se opravdu na co těšit," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se německá ekonomika v posledních letech ještě více otevřela světu a dosud neškodící silná závislost na automobilovém a strojírenském průmyslu si začala vybírat daň. "Německý problém je ale i českých problémem - je-li německá ekonomika zranitelná, česká dvojnásob. Česká ekonomika se zatím do recese neřítí. Spotřeba domácností i vlády pomůže udržet růst nad nulou. A firmy už pomalu přivykají životu v riziku a nejistotě. Vyčkávají, co bude," dodala Horská.
Německo více než jiné země eurozóny trpí podle ekonoma CzechFund Lukáše Kovandy kvůli své exportní provázanosti se zpomalující Čínou. Německá ekonomika je také více než jiná hospodářství eurozóny poznamenána zhoršením situace v automobilovém segmentu. Zhoršení přišlo loni zejména ve druhé polovině roku kvůli zavedení přísnějších homologačních kritérií automobilů a také kvůli nečekanému zpomalení čínského automobilového trhu. "Čínské automobilové zadrhnutí, stejně jako do značné míry s ním související zadrhnutí německé ekonomiky, je podle všeho pouze přechodné. Zvláště pokud se podaří dosáhnout smíru v obchodní válce Číny a USA. Systémový, a tudíž trvalejší ekonomický útlum eurozóny tak zatím rozhodně není nevyhnutelný," dodal ekonom.
Související
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Aktuálně se děje
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
24. března 2026 21:57
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě