Ve čtyřech druzích sušenek vyrobených v Polsku našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) alergenní arašídy, které nebyly na obale uvedeny. Kvůli tomu inspekce zahájila s prodejci správní řízení o uložení pokuty a alergiky varuje, aby sušenky předmětných šarží nejedli, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva.
Dvoje sušenky vyrobil podnik ve Wadowicích, jejich název byl Wafelki o smaku capuccino a Wafelki kakaowe, obě se prodávaly v prodejně Kevin Hoang v Libušské ulici v Praze. V obou byly nedeklarované arašídy, v první v množství 132 miligramů na kilogram, ve druhé dokonce 197 miligramů na kilogram.
Na obale sice bylo napsáno, že mohou obsahovat arašídy, ale zjištěné množství bylo výrazně vyšší než stopové.
Trubička s vaječnou náplní s názvem Wafer tube-cake obsahovala neuvedené množství arašídů, přestože na obale o arašídech nebylo napsáno nic. Inspektoři sušenku odebrali v prodejně D-H Express v Palackého ulici v Jablonci nad Nisou. Poslední čokoládová sušenka s lentilkami Cookies Bergen obsahovala dokonce 1299 miligramů arašídů na kilogram, přestože na obale bylo jen konstatování, že může obsahovat arašídy. Prodávala se v prodejně VietCham v Jaselské ulici v Teplicích.
Konzumace takových potravin může alergikům způsobit zdravotní komplikace.
Související
Nekvalitních potravin podle inspekce od roku 2016 na trhu ubývá
Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu
SZPI , potraviny jídlo , alergie , Obchody
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě