Komerční bance vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 5,9 procenta na 3,2 miliardy korun. Bance v prvních třech měsících letošního roku stouply i celkové výnosy, a to o 5,1 procenta na osm miliard korun. Komerční banka (KB), jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.
Banka v úvodním čtvrtletí navýšila poskytnuté úvěry o čtyři procenta na 637,3 miliardy korun. Klienti si více půjčovali na bydlení a stoupl i zájem o spotřebitelské úvěry. Vzrostl také objem půjček podnikům a korporacím. Vklady klientů stouply bance meziročně o 4,5 procenta na 826,1 miliardy Kč.
"Finanční výsledky za první čtvrtletí roku potvrdily pozitivní linii celkových výnosů, a to především díky čistým úrokovým výnosům," zhodnotil výsledky za úvodní čtvrtletí předseda představenstva a generální ředitel KB Jan Juchelka. čisté úrokové výnosy stouply oproti předchozímu roku o 9,2 procenta, a to díky nárůstu úvěrů i vkladů a vyšším úrokovým sazbám.
"Výsledky vnímáme mírně negativně. Vyjma čistého úrokového výnosu a nižších nákladů na riziko zaostala KB na všech úrovních hospodaření za tržními odhady i naší projekcí. Negativně vnímáme zejména slabší poplatkové výnosy," uvedl analytik Fio banky Michal Křikava na serveru Akcie.cz. Akcie Komerční banky se na pražské burze obchodovaly v 10:40 silnější o 0,17 procenta na 883,50 koruny.
Provozní náklady KB vzrostly v prvním čtvrtletí o 3,2 procenta na 4,2 miliardy korun. Personální i ostatní provozní náklady rostly podobným tempem. Rychlejší růst mezd banka částečně kompenzovala poklesem průměrného počtu zaměstnanců o téměř čtyři procenta na 8167.
Hlavním majitelem KB, která patří mezi největší tuzemské peněžní ústavy, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Koncem dubna schválili akcionáři banky výplatu dividendy 51 Kč na akcii před zdaněním.
Bance Société Générale, která vlastní většinový podíl v české Komerční bance, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 26 procent na 631 milionů eur (16,2 miliardy Kč). Zisk stáhly dolů nižší příjmy a růst nákladů, překonal však očekávání analytiků. Vyplývá to z dnešního prohlášení banky.
Celkové příjmy klesly o 1,6 procenta na 6,19 miliardy eur. Analytici dotazovaní agenturou FactSet čekali zisk 558 milionů eur při příjmech 6,16 miliardy eur. Provozní výdaje banky se zvýšily o 1,3 procenta na 4,79 miliardy eur.
"Dès ce premier trimestre 2019, Société Générale bénéficie des premiers effets de la mise en œuvre des mesures annoncées à l’occasion des résultats annuels 2018." @FredericOudea #RésultatsSociétéGénérale #T12019 sur https://t.co/EIwYqa7W6R pic.twitter.com/So7xfsPf0l
— Groupe Société Générale (@SocieteGenerale) 3. května 2019
Zisk domácí divize poskytující běžné bankovní služby drobným klientům se snížil o 13 procent. Zisk divize firemního a investičního bankovnictví klesl o 16 procent.
Banka kvůli loňským slabým výsledkům hospodaření zahájila rozsáhlou restrukturalizaci. Minulý měsíc oznámila, že ukončí některé aktivity, zruší 1600 pracovních míst a prodá část majetku, napsala agentura Reuters.
Société Générale dnes rovněž oznámila, že svoji banku ve Slovinsku SKB Banka prodá maďarské bance OTP Bank. SKB Banka je čtvrtou největší v zemi s devítiprocentním podílem na trhu. Cena nebyla zveřejněna.
Související
Češi a bydlení? Naléhavá otázka. Vyhlídky na příští rok nejsou vůbec špatné
Mimořádná zpráva K útokům na české banky se přihlásili proruští hackeři. Napadli i web pražské burzy
Komerční banka , Société Générale , Ekonomika , banky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 3 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 4 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 5 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 6 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 7 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 8 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 9 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 11 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 12 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 12 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 13 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 14 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 15 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 16 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák