PŮVODNÍ ZPRÁVA | Češi a bydlení? Naléhavá otázka. Vyhlídky na příští rok nejsou vůbec špatné

Není žádným tajemstvím, že v poslední době se pro Čechy stává otázka bydlení stále naléhavější. A to hlavně kvůli tomu, že patříme mezi ekonomiky Evropské unie, kde se lidé na pořízení vlastního bydlení nejen „nadřou“ nejvíce, ale samotné byty, jak se v poslední době začalo hodně říkat, jsou stejně dostupné jako za „komančů“. Veřejně dostupná data o tom, co si Češi myslí o „bytové otázce“, z nedávného průzkumu vypracovaného Sociologickým ústavem Akademie věd ČR potvrzují, že většina Čechů si přeje bydlet ve vlastní nemovitosti a nájemné podle nich není alternativou. 

Zatímco starší lidé viní z nedostupnosti bydlení především stát, mladší generace „viní“ hlavně rostoucí ceny. Je tak na místě otázka, zda se nejen dostupnost bydlení, ale třeba i úvěrování v příštím roce zlepší.

Výše citovaný průzkum uvádí, že lidé v ČR jsou se svým bydlením převážně spokojeni. Hodnocení na škále od nejlepší jedničky do nejhorší desítky vyšlo z průzkumu na „trojku“, prý stejně jako v předchozím, který se konal v roce 2013. Jenže i od té doby se hodně změnilo, a nejen v cenách, ale i ve snadnosti získat hypotéku či úvěr na bydlení. Jak to ale bude dál? Lze čekat nějaké zlepšení? „Vzhledem k poklesu inflace lze očekávat, že i hypotéky budou (v příštím roce, pozn. red.) podstatně dostupnější,“ odhadl pro server EuroZprávy.cz Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital. Po zveřejnění výsledků inflace za listopad, růstu mezd, a predikce ČNB na podzim, podle něj trhy opět začaly propisovat očekávaný pokles základní sazby. Nedávno se například obchodovaly pětileté swapy úrokových sazeb za 3,8 %. „Hypoteční úvěry by se tedy v následujícím roce mohly pohybovat mezi 4,6 % - 5,4 %,“ vysvětlil Kryštof Míšek.

Podle Kevina Trana, ekonoma Komerční banky, by mělo po mírném poklesu v letošním roce v tom příštím dojít k pozvolné obnově růstu cen nemovitostí, a to v průměru o 1,6 %. „Jednak díky odložené poptávce, která by se měla výrazněji oživit s poklesem úrokových sazeb, ale také vlivem omezené výstavby v posledních dvou letech,“ řekl Tran serveru EuroZprávy.cz. Poptávku podle něj dále podpoří i lepší dostupnost hypoték v souvislosti se zrušením závazných limitů DSTI a DTI ze strany ČNB. „Domácnosti podle nás navíc mají k dispozici objemný polštář úspor, které naakumulovaly od dob pandemie. Jejich rozpouštění může nejen mírně podpořit spotřebu domácností, ale také poptávku po nemovitostech. Velmi pozvolné oživování hypotečního trhu pozorujeme již letos, nicméně výraznější impuls přijde až s citelnějším poklesem úrokových sazeb v příštím roce,“ dodal ekonom Komerční banky.

Ekonomové dále říkají, že optikou poměru cen nemovitostí a příjmů se dostupnost bydlení již mírně zlepšuje. A to díky kombinaci poklesu cen nemovitostí, byť jen mírného, a růstu mezd. „I přes zlepšení v ČR ale stále panuje jedna z nejhorších cenových dostupností bydlení v EU. Pro domácnosti je navíc momentálně financování koupě nemovitosti vcelku nedostupné vzhledem k vysokým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů. Na současných úrovních dosáhnou na úvěry jen vyšší příjmové percentily. Dostupnost financování by se však měla s poklesem úrokových sazeb v příštím roce výrazně zlepšit,“ uvedl Kevin Tran.

A nájmy? „Ty tradičně reagují na růst cen v ekonomice se zpožděním vlivem fixací, inflačních doložek a ostatních ujednání. Meziroční růst cen nájemného doposud stále zrychloval. V listopadu však již výjimečně zpomalil (ze 7,9 % y/y v říjnu na 7,4 %). Nicméně o zlomu v trendu zatím hovořit nelze,“ prohlásil pro server EuroZprávy.cz Kevin Tran z Komerční banky. Vzhledem ke zpožděné reakci bude proto podle něj růst nájmů poměrně setrvačný a bude zvolňovat jen velmi pomalu. „Tlak na nájmy podle nás vyvíjí i nízká dostupnost vlastního bydlení, která zvyšuje poptávku po nájemním bydlení. Na růst může tlačit i výše úrokových sazeb, která mnohdy vstupuje do kalkulace cen nájmů s ohledem na výnosnost investičních nemovitostí. I v příštím roce setrvají úrokové sazby na daleko vyšších úrovních, než na které byli investoři zvyklí v předchozí dekádě,“ uzavřel Kevin Tran, ekonom Komerční banky.

Z toho, co říkají ekonomové je jasné, že vývoj hypotečního trhu v roce 2024 bude sice záviset na více faktorech, ale rozhodujícím bude vývoj inflace. Pokud se opravdu naplní odhady o jejím sestupu, s velkou pravděpodobností se dá čekat i snižování úrokových sazeb finančním regulátorem, tedy Českou národní bankou. A když centrální banka začne snižovat úrokové sazby, mohou komerční banky začít zlevňovat hypoték. Příznivější sazby povedou k postupnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení i zájmu o nemovitosti. Takhle jednoduché to je. Tak snad se i díky tomu v příštím roce dostane více lidí k vlastnímu bytu či domu.

Související

Petr Fiala

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení přes 90 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku dnes na tiskové konferenci představili premiér Petr Fiala (ODS), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. 
Ilustrační foto

Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat

V roce 2025 došlo k drobným změnám v pravidlech pro získání příspěvku na bydlení, což může ovlivnit značný počet domácností. Tento příspěvek je podle webu MoneyMAG.cz určen těm, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud vaše výdaje na bydlení tuto hranici překračují, můžete mít nárok na tuto finanční pomoc.

Více souvisejících

Bydlení Byty hypotéky Komerční banka Ekonomika Lidé

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Pete Hegseth (21. února 2025).

Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?

Americký magazín The Atlantic zveřejnil kompletní přepis skupinového chatu na aplikaci Signal, ve kterém vysoce postavení bezpečnostní představitelé USA diskutovali o leteckém úderu na Jemen. Tento chat omylem zahrnoval i šéfredaktora Atlantiku Jeffreyho Goldberga, který se po počátečním zveřejnění některých úryvků rozhodl publikovat téměř celý obsah poté, co američtí představitelé prohlásili, že se v něm neobjevily žádné utajované informace. Podle Goldberga má veřejnost právo posoudit obsah sama.

před 1 hodinou

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu

Generální tajemník NATO Mark Rutte na aktuální návštěvě Varšavy potvrdil závazek aliance a řekl, že její členové by Polsko v případě ruského útoku bránili plnou silou. Rutte tak poslal jasný vzkaz šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, jemuž vzkázal, že reakce spojenců by byla devastující.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Atlantic zveřejnil celou konverzaci Trumpových poradců. Bílý dům se opět bouří

Americký magazín The Atlantic zveřejnil nový článek, v němž jeho šéfredaktor Jeffrey Goldberg přináší další podrobnosti o tom, co údajně sdíleli poradci prezidenta Donalda Trumpa v soukromé skupině na šifrované komunikační platformě Signal. Článek tvrdí, že administrativa se snaží bagatelizovat význam zpráv, které byly omylem zaslány právě Goldbergovi.

před 4 hodinami

Petr Pavel promluvil v Poslanecké sněmovně. (26.3.2025)

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli

Poslanci se ve středu odpoledne sešli na mimořádné schůzi svolané z iniciativy hnutí ANO, která se věnovala koncepci výstavby Armády České republiky a její modernizaci. Výjimečně se jednání na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové účastnil i prezident Petr Pavel, který kvůli tomu zkrátil svůj program v Plzeňském kraji. Schůze probíhala za napjaté atmosféry, kdy se střetávaly názory vládní koalice a opozice ohledně dalšího navyšování výdajů na obranu a armádních akvizic.

před 5 hodinami

Emmanuel Macron

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"

Odvolání "jaderného lídra" Luca Rémonta z čela státní energetické společnosti EDF je podle webu Politico dalším důkazem, že ve Francii pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona platí jasné pravidlo: domácí zájmy mají přednost před vším ostatním. Přestože Rémont dokázal během svého krátkého působení firmu stabilizovat a zvýšit produkci jaderné energie na úroveň nevídanou od roku 2019, jeho odlišná vize budoucnosti EDF ho nakonec stála místo.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize

Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa stále více stahují z role garanta globální bezpečnosti, čímž vrhají Evropu do nejistoty. Politika amerického prezidenta, která zpochybňuje poválečné bezpečnostní uspořádání, přináší největší krizi Západu od konce druhé světové války. Odborníci varují, že „Trumpismus přežije jeho prezidentství“, píše BBC.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mike Waltz

"Můžu za to já." Ke skandálu v Bílém domě se přiznal významný Trumpův muž, nic ale nevysvětlil

Washington se zmítá v bezpečnostním skandálu poté, co americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz podle BBC převzal plnou odpovědnost za únik informací z privátní chatovací skupiny na aplikaci Signal. Skupina, v níž se nacházeli vysoce postavení vládní činitelé, omylem zahrnula i novináře Jeffreyho Goldberga, který následně zveřejnil detaily o amerických plánech na bombardování Jemenu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení útoků v Černém moři, tvrdí Bílý dům. Kreml tvrdí něco jiného

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení vojenských útoků v oblasti Černého moře a zajištění bezpečného průjezdu pro komerční lodě. Oznámil to Bílý dům po jednáních mezi USA a ruskou delegací v saúdskoarabském Rijádu. Kreml ale zveřejnil podmínky příměří, které jsou podle něj neoddělitelně spojeny s uvolněním sankcí proti ruským bankám a exportérům potravin a hnojiv. Podle ruského prohlášení vstoupí dohoda v platnost až poté, co budou ruské finanční instituce plně napojeny zpět na mezinárodní platební systém SWIFT a budou zrušeny sankce vůči pojišťovnám zapojeným do vývozu potravin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy