PŮVODNÍ ZPRÁVA | Češi a bydlení? Naléhavá otázka. Vyhlídky na příští rok nejsou vůbec špatné

Není žádným tajemstvím, že v poslední době se pro Čechy stává otázka bydlení stále naléhavější. A to hlavně kvůli tomu, že patříme mezi ekonomiky Evropské unie, kde se lidé na pořízení vlastního bydlení nejen „nadřou“ nejvíce, ale samotné byty, jak se v poslední době začalo hodně říkat, jsou stejně dostupné jako za „komančů“. Veřejně dostupná data o tom, co si Češi myslí o „bytové otázce“, z nedávného průzkumu vypracovaného Sociologickým ústavem Akademie věd ČR potvrzují, že většina Čechů si přeje bydlet ve vlastní nemovitosti a nájemné podle nich není alternativou. 

Zatímco starší lidé viní z nedostupnosti bydlení především stát, mladší generace „viní“ hlavně rostoucí ceny. Je tak na místě otázka, zda se nejen dostupnost bydlení, ale třeba i úvěrování v příštím roce zlepší.

Výše citovaný průzkum uvádí, že lidé v ČR jsou se svým bydlením převážně spokojeni. Hodnocení na škále od nejlepší jedničky do nejhorší desítky vyšlo z průzkumu na „trojku“, prý stejně jako v předchozím, který se konal v roce 2013. Jenže i od té doby se hodně změnilo, a nejen v cenách, ale i ve snadnosti získat hypotéku či úvěr na bydlení. Jak to ale bude dál? Lze čekat nějaké zlepšení? „Vzhledem k poklesu inflace lze očekávat, že i hypotéky budou (v příštím roce, pozn. red.) podstatně dostupnější,“ odhadl pro server EuroZprávy.cz Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital. Po zveřejnění výsledků inflace za listopad, růstu mezd, a predikce ČNB na podzim, podle něj trhy opět začaly propisovat očekávaný pokles základní sazby. Nedávno se například obchodovaly pětileté swapy úrokových sazeb za 3,8 %. „Hypoteční úvěry by se tedy v následujícím roce mohly pohybovat mezi 4,6 % - 5,4 %,“ vysvětlil Kryštof Míšek.

Podle Kevina Trana, ekonoma Komerční banky, by mělo po mírném poklesu v letošním roce v tom příštím dojít k pozvolné obnově růstu cen nemovitostí, a to v průměru o 1,6 %. „Jednak díky odložené poptávce, která by se měla výrazněji oživit s poklesem úrokových sazeb, ale také vlivem omezené výstavby v posledních dvou letech,“ řekl Tran serveru EuroZprávy.cz. Poptávku podle něj dále podpoří i lepší dostupnost hypoték v souvislosti se zrušením závazných limitů DSTI a DTI ze strany ČNB. „Domácnosti podle nás navíc mají k dispozici objemný polštář úspor, které naakumulovaly od dob pandemie. Jejich rozpouštění může nejen mírně podpořit spotřebu domácností, ale také poptávku po nemovitostech. Velmi pozvolné oživování hypotečního trhu pozorujeme již letos, nicméně výraznější impuls přijde až s citelnějším poklesem úrokových sazeb v příštím roce,“ dodal ekonom Komerční banky.

Ekonomové dále říkají, že optikou poměru cen nemovitostí a příjmů se dostupnost bydlení již mírně zlepšuje. A to díky kombinaci poklesu cen nemovitostí, byť jen mírného, a růstu mezd. „I přes zlepšení v ČR ale stále panuje jedna z nejhorších cenových dostupností bydlení v EU. Pro domácnosti je navíc momentálně financování koupě nemovitosti vcelku nedostupné vzhledem k vysokým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů. Na současných úrovních dosáhnou na úvěry jen vyšší příjmové percentily. Dostupnost financování by se však měla s poklesem úrokových sazeb v příštím roce výrazně zlepšit,“ uvedl Kevin Tran.

A nájmy? „Ty tradičně reagují na růst cen v ekonomice se zpožděním vlivem fixací, inflačních doložek a ostatních ujednání. Meziroční růst cen nájemného doposud stále zrychloval. V listopadu však již výjimečně zpomalil (ze 7,9 % y/y v říjnu na 7,4 %). Nicméně o zlomu v trendu zatím hovořit nelze,“ prohlásil pro server EuroZprávy.cz Kevin Tran z Komerční banky. Vzhledem ke zpožděné reakci bude proto podle něj růst nájmů poměrně setrvačný a bude zvolňovat jen velmi pomalu. „Tlak na nájmy podle nás vyvíjí i nízká dostupnost vlastního bydlení, která zvyšuje poptávku po nájemním bydlení. Na růst může tlačit i výše úrokových sazeb, která mnohdy vstupuje do kalkulace cen nájmů s ohledem na výnosnost investičních nemovitostí. I v příštím roce setrvají úrokové sazby na daleko vyšších úrovních, než na které byli investoři zvyklí v předchozí dekádě,“ uzavřel Kevin Tran, ekonom Komerční banky.

Z toho, co říkají ekonomové je jasné, že vývoj hypotečního trhu v roce 2024 bude sice záviset na více faktorech, ale rozhodujícím bude vývoj inflace. Pokud se opravdu naplní odhady o jejím sestupu, s velkou pravděpodobností se dá čekat i snižování úrokových sazeb finančním regulátorem, tedy Českou národní bankou. A když centrální banka začne snižovat úrokové sazby, mohou komerční banky začít zlevňovat hypoték. Příznivější sazby povedou k postupnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení i zájmu o nemovitosti. Takhle jednoduché to je. Tak snad se i díky tomu v příštím roce dostane více lidí k vlastnímu bytu či domu.

Související

Petr Fiala

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení přes 90 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku dnes na tiskové konferenci představili premiér Petr Fiala (ODS), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. 
Ilustrační foto

Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat

V roce 2025 došlo k drobným změnám v pravidlech pro získání příspěvku na bydlení, což může ovlivnit značný počet domácností. Tento příspěvek je podle webu MoneyMAG.cz určen těm, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud vaše výdaje na bydlení tuto hranici překračují, můžete mít nárok na tuto finanční pomoc.

Více souvisejících

Bydlení Byty hypotéky Komerční banka Ekonomika Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy