CITIC Group dokončila převzetí podílů ve firmách od CEFC China

Čínská skupina CITIC Group dokončila převzetí akciových podílů v Česku od holdingu CEFC China, když dnes získala přes svoji společnost Rainbow Wisdom 49,92 procenta akcií letecké společnosti Smartwings. CITIC Group o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Tímto krokem byl dokončen proces akvizice majetku čínské společnosti CEFC China a spřízněných právnických osob v České republice do vlastnictví společnosti CITIC Group," uvedla firma. Dodala, že po dříve převedených aktivech v pondělí získala 49 procent společnosti Empresa Media, 30 procent společnosti Médea Group a 77,78 procenta ve společnosti LAPASAN vlastnící skupinu Pivovary Lobkowicz.

Společnost Rainbow Wisdom již dříve uzavřela akcionářskou dohodu s dalšími akcionáři Smartwings, ve které se shodli na právech Citic Group po vstupu do firmy, včetně práva zapojit se do řízení Smartwings. Firma, do které patří i ČSA, je majoritně vlastněná skupinou Unimex Group Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala. Mezi další akcionáře například Canaria Travel.

"Chceme být zodpovědným akcionářem. Jsme plně připraveni vykonávat akcionářská práva, plnit akcionářské povinnosti, zapojit se do řízení a podílet se spolu s našimi partnery na rozvoji spoluvlastněných společností v plném rozsahu," uvedla ředitelka společnosti Rainbow Wisdom Sia Žen.

Skupina CEFC China, která loni kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů, v Česku spravovala aktiva přes 1,5 miliardy eur (39 miliard Kč). Po překotném vývoji na jaře 2018 výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. Celou transakci se podařilo dokončit letos v dubnu a CITIC se tak stal akcionářem firmy.

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční firma s cílem přilákat zahraniční kapitál a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí.

Související

Tomáš Petříček

Petříčkovi už údajně neradí muž s vazbou na čínskou firmu

Externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) už není bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Petříček to potvrdil webu Deník N. Sklenářovo angažmá vyvolalo pozornost kvůli tomu, že působil jako manažer v čínské společnosti CEFC.

Více souvisejících

CITIC Group CEFC Ekonomika Česká republika Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy