CzechInvest dočasně povede Reichl, natáčel videa ve stylu Kancelář Blaník

Vládní agenturu pro podporu podnikání a investic CzechInvest dočasně od pondělí 1. července povede Patrik Reichl, dosavadní ředitel jihomoravské regionální kanceláře. ČTK to potvrdila náměstkyně ministra průmyslu a dočasná ředitelka CzechInvestu Silvana Jirotková. Ve vedení agentury bude Reichl do té doby, než bude vybrán nový generální ředitel, který má řídit už sloučené agentury CzechTrade a CzechInvest. Konkurz by měl být vypsán v závěru letošního roku.

Reichl loni čelil kritice, že v amatérských videích parodoval své nadřízené a glosoval českou politickou situaci. "Tehdejší vedení agentury z kauzy vyvodilo důsledky a Patrik Reichl byl potrestán dočasným snížením osobního ohodnocení," řekla ČTK Jirotková.

Řízením agentury Reichla nyní pověřil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). ČTK Reichla ohledně nástupu do funkce telefonicky kontaktovala, odpověděl však, že ho nechce komentovat.

Server Info.cz loni v únoru popsal některá z Reichlových videí ve stylu Kancelář Blaník, kde například předstíral, že hledá nového generálního ředitele agentury. "Ty vo*e, ti kluci i kdyby vyháněli imigranty vlastníma rukama, tak ve vedení CzechInvestu neuspějou," citovalo Info.cz Reichla. Ředitele CzechInvestu Karla Kučeru odvolal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO). Reichl pak vyjmenoval, jaké by měly být podle něj hlavní požadavky na ředitele - "nebýt úplatný, naopak být odolný vůči peticím zaměstnanců a hlavně - vydržet alespoň jedno volební období".

Jirotková je přesvědčena, že tato parodující videa Reichlovy dlouholeté odborné a manažerské zkušenosti ani velmi dobrou znalost CzechInvestu nesnižují. "Tyto znalosti a dovednosti zcela jistě zúročí především v době, kdy agenturu čeká kromě standardní agendy rovněž stěhování a pravděpodobně také slučování s agenturou CzechTrade," odpověděla na otázku, proč si vedení MPO vybralo právě jeho.

Reichl působil v agentuře CzechInvest od roku 2005 nejprve jako ředitel jihomoravské kanceláře. Později byl ředitelem Divize regionů a v letech 2010 až 2012 zastával pozici náměstka generálního ředitele pro podporu podnikatelského prostředí. Z této pozice byl ale v roce 2012 odvolán po skandálu vedení agentury s několikamilionovou zakázkou na vyhledávání průmyslových nemovitostí pro zahraniční investory firmě Glafin s vazbou na jednoho z tehdejších sponzorů Věcí veřejných.

Podle článku České pozice z roku 2012 spolu s dalším odvolaným kolegou patřil k nejhlasitějším kritikům zmíněného projektu, který tehdy prosazoval generální ředitel agentury Miroslav Křížek. Tehdejší ministr průmyslu Martin Kuba podle médií Křížka pouze pokáral a ten soutěž zrušil. Někdejší mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová, která se nyní vrátila na ministerstvo průmyslu jako mluvčí, České pozici odpověděla, že za odchodem Reichla stál rozdílný pohled na plánovanou restrukturalizaci CzechInvestu. V roce 2014 se Reichl na pozici ředitele jihomoravské kanceláře vrátil.

Související

Jozef Síkela

Americké investice v Česku prohlubují vzájemné vztahy mezi zeměmi

USA patří mezi největší země dle počtu realizovaných investic v České republice. Nejvíce investičních projektů bylo zaměřeno na automobilový průmyslu, strojírenství, letectví nebo vývoj softwaru. Na prvním U.S. - Czech Business fóru, které pořádala v týdnu Ambasáda Spojených států amerických na pražském Žofíně, představila agentura CzechInvest své služby zahraničním investorům. Akce se účastnil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Více souvisejících

czechinvest Patrik Reichl Karel Havlíček ministerstvo průmyslu

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 41 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

Čistka pokračuje? Po Popovovi v Rusku zatkli i Gerasimova zástupce

V Rusku byl zatčen další vysoký generál, tentokrát generálporučík Vadim Šamarin, který je náčelníkem hlavní správy komunikací ozbrojených sil a zároveň zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy