Čistý zisk Komerční banky (KB) za první pololetí letošního roku, očištěný o mimořádné položky, stoupl meziročně o šest procent na 7,2 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o pět procent na 16,2 miliardy. Banka to dnes oznámila v tiskové zprávě. Počet klientů naopak mírně klesl, a to o zhruba 4000 na 1,662 milionu. Důvodem bylo podle banky hlavně odepsání neaktivních klientů v prvním čtvrtletí.
Ačkoli klientů banky mírně ubylo, objem vkladů a aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění i objem půjček vzrostly. Objem poskytnutých půjček se oproti loňsku zvýšil o 3,2 procenta na 644,8 miliardy korun. Nejvýrazněji, o téměř 14 procent, stoupl objem půjček na bydlení poskytnutých stavební spořitelnou Modrá pyramida patřící do skupiny KB. Objem běžných klientských vkladů ve skupině vzrostl o čtyři procenta na 838,6 miliardy.
Nadále stoupal i objem hypoték. Podle banky ale růst ve srovnání s minulým rokem zpomalil kvůli poklesu objemu nově poskytnutých hypotečních úvěrů. Loni v prvním pololetí objem hypoték meziročně rostl o 3,9 procenta, zatímco letos o 1,5 procenta na 225,1 miliardy.
Bance se podle generálního ředitele KB Jana Juchelky podařilo udržet stabilní čistou úrokovou marži navzdory konkurenčnímu tlaku a poklesu dlouhodobých úrokových sazeb. "Příjmy z poplatků a finančních operací se ve druhém čtvrtletí mírně zvýšily, čímž se dostaly do souladu s naším očekáváním pro celý rok," doplnil.
Provozní náklady bez jednorázových vlivů z loňského roku stouply o 2,9 procenta na 7,7 miliardy korun. Personální náklady vzrostly o 1,8 procenta kvůli rychlejšímu růstu průměrné mzdy, zatímco průměrný počet zaměstnanců poklesl o čtyři procenta na 8144. Za pololetí se také meziročně snížil počet poboček KB o 34 na 344. Stoupl ale mírně počet bankomatů, a to o 25 na 786.
Za první letošní poletí oproti loňsku výrazně přibylo uživatelů elektronického bankovnictví KB, především mobilní aplikace pro správu účtu. Počet klientů využívajících Mobilní banku KB se zvýšil zhruba o 184.000 na 700.000, tedy více než o třetinu. Uživatelů internetového bankovnictví přibylo asi o 35.000 na 1,405 milionu. "V první polovině roku, a hlavně ve druhém čtvrtletí jsme představili řadu nových služeb, zejména v digitálním prostoru," uvedl ředitel.
Francouzské bance Société Générale, která vlastní většinový podíl v české Komerční bance, klesl ve druhém čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 1,05 miliardy eur (27 miliard Kč). Zisk stáhly dolů náklady na restrukturalizaci divize firemního a investičního bankovnictví. Uvedla to banka, která je podle tržní kapitalizace třetí největší ve Francii, v dnešním prohlášení.
Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali pokles zisku až na 930 milionů eur. Příjmy se snížily o 2,6 procenta na 6,28 miliardy eur.
Navzdory poklesu zisku se však bance podařilo zvýšit ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 o půl procentního bodu na 12 procent, díky prodeji majetku a vyplacení části dividend v akciích místo hotovosti. Ukazatel naznačuje, jak dobře je banka schopná odolat finančnímu napětí a zůstat solventní. Pokud je ukazatel nad sedmi procenty, je považována za dobře kapitalizovanou.
Société Générale zaúčtovala mimořádné náklady 227 milionů eur v souvislosti s restrukturalizací, která počítá se snížením nákladů o 500 milionů eur a zrušením 1600 pracovních míst. Banka představila plán letos v dubnu.
Čistý zisk divize drobných bankovních služeb ve Francii se snížil o 2,5 procenta na 356 milionů eur. Banka však uvedla, že výkon divize byl i přes pokles solidní vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a změnám sítě poboček v zemi. Zisk divize drobných bankovních služeb v zahraničí se snížil o 4,8 procenta na 515 milionů eur.
Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v ČR.
Související
Češi a bydlení? Naléhavá otázka. Vyhlídky na příští rok nejsou vůbec špatné
Mimořádná zpráva K útokům na české banky se přihlásili proruští hackeři. Napadli i web pražské burzy
Komerční banka , Société Générale , banky , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
před 2 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 3 hodinami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 4 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 4 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 5 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 6 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 7 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 7 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 8 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 8 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 9 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 10 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 11 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 12 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 12 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 13 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 14 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 15 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě