Veterináři doporučují, aby lidé nevozili vepřové maso a masné výrobky z domácích porážek nebo od neznámých producentů ze Slovenska, Maďarska, Bulharska nebo Polska, tedy ze zemí, kde se vyskytuje africký mor prasat (AMP). ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Připomněl, že také stále platí zákaz přivážení loveckých trofejí ze zemí, kde se nemoc vyskytuje. Obdobně se do ČR nesmí dovážet seno a sláma pro chovy domácích prasat. Je také zakázané krmit prasata kuchyňským odpadem.
"Vzhledem k tomu, že jedním z rizik šíření AMP je přenos nákazy prostřednictvím masa a masných výrobků z vepřového, chtěli bychom apelovat na české občany, aby se vyvarovali přivážení popsaných potravin pro vlastní spotřebu do ČR," uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
Podle veterinářů je alarmující výskyt choroby na Slovensku, kde se první pozitivní nález objevil 24. července a druhý 30. července. " V obou případech se jednalo o drobné chovy, přičemž lokality jsou od sebe vzdáleny asi pět kilometrů, nachází se v okrese Trebišov a sousedí s oblastí Maďarska, ve které se vyskytuje AMP u prasat divokých. Další dva případy u domácích prasat se zjistily 6. srpna," dodala správa. Znovu šlo o drobné chovy, od předchozích případů byly vzdálené sedm až 11 kilometrů.
Veterináři připomínají, že se ve státech EU nedaří nemoc zlikvidovat, naopak se rozšiřuje, zejména v Polsku, v Rumunsku je choroba už skoro na celém území. "A rovněž v Bulharsku, kde během července došlo k výraznému nárůstu AMP v chovech domácích prasat včetně velkochovů s 20.000 až 40.000 chovanými prasaty," upozornili veterináři. Nemoc je také na Ukrajině, v Belgii, Estonsku, Itálii, Litvě a Lotyšsku.
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný.
S nemocí se potýká rovněž Čína, která je největším vývozcem vepřového na světě. Podle odborníků bude muset do budoucna zlikvidovat asi třetinu své letošní produkce vepřového, tedy asi 18 milionů tun, dvakrát více, než kolik činí roční celosvětový export.
V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise konstatovala, že se nemoc v Česku podařilo vymýtit.
Související
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Na Frýdlantsku se potvrdil africký mor prasat u dalších uhynulých divočáků
africký mor prasat , Maso vepřové , Maso , státní veterinární správa
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub