Praha - Obyvatelé hlavního města od 1. ledna za tisíc litrů vody zaplatí 66,35 koruny včetně zvýšeného DPH ve výši 14 procent. Vodné a stočné pro příští rok podraží z 60,39 koruny za metr krychlový na 66,36 koruny za metr krychlový, jeden litr vody z vodovodu vyjde na 0,066 koruny.
"V této ceně jsou veškeré služby spojené s výrobou a distribucí pitné vody a odváděním a čištěním odpadní vody. Při průměrné denní spotřebě vody na osobu zaplatí každý Pražan za vodu z vodovodu necelých sedm korun za den," vysvětlil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.Vedení Prahy odsouhlasilo zdražení vodného a stočného těsně před Vánocemi. "Během prosincových jednání s provozovatelem vodovodní sítě v Praze se podařilo dojednat, že k navýšení dojde takzvaným dohodovým způsobem. Tím jsme dokázali udržet růst ceny vody na akceptovatelné úrovni, když její výše stále zůstává pod celostátním průměrem. Podle dohody zvýšený výběr poplatků nad rámec inflační varianty bude sloužit k investicím do oprav současné infrastruktury," vysvětlil radní Radek Lohynský (ODS).Procentuální nárůst dosáhne 6,02 procenta bez DPH. Cena vody se kvůli nárůstu DPH od nového roku zvýší o 9,88 procenta.Podle PVK patří ale voda v pražských domácnostech k nejnižším položkám ve spotřebním koši, tvoří 1,2 procenta výdajů.Cena vodného a stočného vzrostla hlavně kvůli nárůstu cen vstupních surovin, pohonných hmot, energií, služeb a v neposlední řadě kvůli zvýšenému DPH. "I po růstu ceny, zůstane cena vody v Praze pod celorepublikovým průměrem, protože ve většině měst bude cena přes 70 korun a v některých i přes 80 korun za metr krychlový," dodal Pokorný.Změnu město dojednalo s Pražskými vodovody a kanalizacemi, a.s. (PVK), které jsou členem skupiny Veolia Voda a největším podnikem oboru vodovodů a kanalizací v České republice. PVK jsou provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v hlavním městě Praze.
Související
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
Praha , Voda , zdražování
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák