Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) uvolnil 200 milionů korun z programu Zelená úsporám na úspory energií ve veřejných budovách. Jejich provozovatelé už mohou podávat žádosti o dotace, sdělil ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí rezortu životního prostředí Matyáš Vitík.
"Dotacemi budou podporovány budovy sociálního, školského či kulturního sektoru, tedy především školy a mateřské školky, pečovatelské domy pro seniory nebo zdravotnická zařízení," řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a dodal: "Na ministerstvu, ani na Státním fondu životního prostředí, nepočítáme s tím, že by byly podporovány například rekonstrukce ministerstev nebo jiných státních budov a byrokratického aparátu."Uvolnění peněz umožnila současná aktivní bilance programu Zelená úsporám. Případné další finanční přebytky v programu budou podle vyjádření ministerstva také použity na veřejné budovy. K dalšímu uvolňování by tak podle odhadu mohlo dojít v průběhu července a října 2012.Program Zelená úsporám je zaměřen na podporu instalací zdrojů na vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také investic do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. Byl zahájen 22. dubna 2009 výhradně pro vlastníky rodinných a nepanelových bytových domů a následně od 1. září 2009 byl otevřen také pro panelové bytové domy. Od 19. července 2010 byl rozšířen i na investice do veřejných budov.
Související
Exministr Chalupa končí s politikou. Kam přešel?
Majetek politiků: Plachetnice, přívěšek se světýlkem a dluhy
Tomáš Chalupa , zelená úsporám
Aktuálně se děje
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
včera
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
21. prosince 2025 21:45
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
21. prosince 2025 20:28
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
21. prosince 2025 19:16
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
Kolem nově zpřístupněné „Epsteinovy knihovny“ Ministerstva spravedlnosti USA se rozpoutala bouře poté, co z webových stránek zmizela fotografie obsahující snímek Donalda Trumpa. Snímek zachycoval pracovní stůl s několika zarámovanými fotografiemi, přičemž na jedné z nich byl Trump společně s Ghislaine Maxwellovou. Pozorní uživatelé si všimli, že v číselné řadě souborů vznikla mezera, kdy po dokumentu s číslem 467 následuje až 469. Podle některých amerických politiků se může jednat o jeden z největších pokusů o utajování v historii.
Zdroj: Libor Novák