Praha - Přesně před týdnem se šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář odhodlal k neobvyklému tahu: veřejně promluvil o podezření, že půlmiliardový tendr ČSÚ, do něhož se Unicorn přihlásil, nebyl čistý. Informace přineslo čtvrteční vydání Hospodářských novin (HN).
Detektivové právě teď zjišťují, jak vážné jsou indicie, že zakázku na informační technologie pro příští sčítání lidu provázely úplatky. "Snažíme se k tomu sehnat všechny dostupné informace. Zabývá se tím jeden z našich pražských odborů," potvrdil včera mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
Kovář říká, že v době, kdy se o zakázce rozhodovalo, dostal anonymní esemesku, že může získat na svou stranu dva ze sedmi členů výběrové komise - za úplatek 20 milionů. A vzápětí měli Kovářovi kolegové zvláštní návštěvu: dva muži se jim pokoušeli účast v tendru rozmlouvat. Nechali po sobě jen vizitky s falešnými fotbalovými jmény Petr Čech a Ivan Hašek a s čísly odpojených mobilů. Navíc se už během příprav tendru objevil anonymní dokument, že podmínky jsou mimořádně tvrdé. Přesněji, ušité na míru nadnárodnímu koncernu Hewlett-Packard, který také soutěž nedávno vyhrál. Za cenu o 110 milionů vyšší, než jakou nabídl Kovář.
Související
Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit
Čtěte: Kauzy, které ovlivní Klausova amnestie
kauzy , krimi , Sčítání lidu
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
před 2 hodinami
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
před 3 hodinami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 4 hodinami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 5 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 7 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
Důchodci by mohli od státu dostat finanční injekci. Možnost vyplacení jednorázové částky všem seniorům v budoucnu připustil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov po pondělním jednání kabinetu by takový krok mohla vláda učinit kvůli snaze o nápravu jistých historických nespravedlností.
Zdroj: Libor Novák