Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit

Praha - Předražené státní zakázky, tunelování firem, úplatky, miliardy, které „mizí“ ze státního rozpočtu. Pokud k tomu připočteme politiky, jejichž jedinou snahou je využít svých mandátů k vlastnímu obohacení se, jsme v realitě všedních dnů České republiky. O korupci se mluví dnes a denně, politické strany slibují tvrdé tažení, ovšem výsledek je zoufalý. Tresty za politickou korupci padají v Česku jen výjimečně, seznam „provalených“ kauz se přitom neustále prodlužuje.

Jedna z mála kauz, která skončila nepodmíněným trestem, byl případ bývalého šéfa Centra kupónové privatizace Jaroslava Liznera. V roce 1996 byl odsouzený na šest let za přijetí více než osmimilionového úplatku kvůli prodeji podílu v Klatovských mlékárnách.

Ačkoliv se od té doby s korupčními kauzami v Česku doslova roztrhnul pytel, statistiky lidí odsouzených za korupci se nijak výrazně nezvyšují.

Kakaová aféra

Pouhým odchodem z politiky skončila kakaová aféra pro tehdy velmi vlivného poslance sociální demokracie Michala Krause. Podnikatel František Rigo, obviněný z korupce, uvedl, že v roce 2001 odjel s Krausem do africké Ghany, politik totiž hledal způsob, jak investovat patnáct miliónů dolarů, jež dostal jako úplatek."Investicí" měla být privatizace továrny na zpracování kakaových bobů. Policie ho podezřívala, že se dopustil podvodu, praní špinavých peněz a korupce. V lednu 2008 vyšetřování zastavila a případ odložila.

Kauza senátora Alexandra Nováka

Ve funkci starosty Chomutova inkasoval za zprostředkování prodeje akcií energetických firem společnosti VNG úplatek 42 milionů korun. Novák byl odsouzen ke čtyřem letům a ve vězení je od letošního dubna.

Gripeny jdou do ztracena

Do ztracena jde i aféra gripenů. Stíhačky v hodnotě 60,2 miliardy korun mělo původně Česko nakoupit. Vítězem výběrového řízení se stalo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab a mnozí čeští politici měli inkasovat ohromné úplatky. Nákup stíhaček se nakonec neuskutečnil a Česko si je od Švédska pronajalo za zhruba 20 miliard korun. Pronájem končí v roce 2015. V kauze gripenů nebyl nikdy nikdo obviněný, i když policie údajnou korupci při pořízení stíhaček prověřovala.

Proklatě drahé pandury

Další z řady podezřelých zakázek v armádě je nákup obrněných transportérů Pandur. Vláda je v roce 2009 nakoupila, ovšem například proti Portugalcům je Česko nakoupilo čtyřnásobně předražené. Za 107 vozů dalo 14,4 miliardy korun. V této kauze figuruje například poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marek Dalík. Ten si měl říci o úplatek 480 milionů korun.

Exministr Barták a úplatky

Korupce se stala osudem i bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi, který si měl říci o úplatek kvůli nákupu armádních tatrovek. Dalším jeho malérem je nákup obrněných vozidel. Armáda jich objednala 112, ve skutečnosti bylo potřeba jen 19 strojů. S exministrovým jménem je také spojený projekt hotelu, ubytovny a kongresového centra ve vojenské nemocnici Střešovice za 440 milionů korun. Částka se však mnohonásobně zvýšila až na 6,5 miliardy korun. Projekt těsně před volbami schválil úřednický kabinet Jana Fischera, definitivně ho zastavil až ministr Alexandr Vondra. Ztráty činí téměř 200 milionů korun.

Nákup letounů CASA

Kvůli podivnému nákupu letounů CASA se do hledáčku vyšetřovatelů dostala také exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Vláda Mirka Topolánka v roce 2009 uzavřela několikamiliardovou zakázku bez znalosti ceny letounů a bez výběrového řízení na dodavatele. Kabinet byl navíc v té době již v demisi. Nákup letounů zprostředkovala firma Omnipol. Případ se zatím stále vyšetřuje.

Černá díra IZIP

Jedním z mnoha podivných projektů, které čerpaly astronomické sumy ze státního rozpočtu, byl projekt zdravotních knížek IZIP. Společnost IZIP byla založena politiky ODS Milanem Cabrnochem a Miroslavem Ouzkým. Firma byla založena kvůli projektu internetových pacientských knížek. Ty stát společně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou rozjel s odůvodněním, že jimi ušetří peníze ze zdravotního pojištění, protože pacienti i lékaři si budou moci kontrolovat zdravotní péči a upozorňovat na plýtvání. Do IZIP šly stovky milionů, ale projekt nikdy pořádně nefungoval. Peníze šly ovšem na mnohé akce, které neměly se zdravím nic společného, a pracovníci IZIP si rozdělovali štědré odměny.

Expremiér Gross a jeho podnikání

Protikorupční policie vyšetřovala i expremiéra Stanislava Grosse. Ten nemohl vysvětlit, kde vzal na svůj luxusní byt na pražském Barrandově a zodpovědět otázky kolem podnikání manželky. Později na sebe upoutal pozornost transakcí s akciemi společnosti Moravia Energo, na které podle médií vydělal zhruba 80 milionů korun.

Z dotace na sportovní centrum luxusní hotel

Dotace ve výši 25 milionů korun na vznik neziskového sportovního centra v Harrachově se použily na výstavbu luxusního hotelu společnosti PV Real z Prostějova. V kauze figurovalo jméno poslance Michala Krause a tehdejšího předsedy sněmovny Miloslava Vlčka.

Kauza poslance Wolfa

Za zneužití státní dotace ve výši 11 milionů byl odsouzen na šest let bývalý poslanec Petr Wolf. Ten získal od ministerstva životního prostředí v rámci programu na podporu vědy a výzkumu dotace na dva projekty spojené s ochranou přírody a krajiny. Peníze získal na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.

Privatizace Knižního velkoobchodu

Tato kauza je spojená s Miroslavem Mackem, bývalým místopředsedou ODS. Knižní velkoobchod s řadou nemovitostí zprivatizovala v září 1992 firma Telegraf Praha (vzápětí přejmenovaná na J. R. Vilímek), kterou spoluvlastnil tehdejší místopředseda ODS Miroslav Macek. Poté byl rozprodaný téměř všechen majetek, především nemovitosti v centru Prahy. Následně se rozprodal zbylý majetek a divokými transakcemi byl vyměněn za údajně drahokamy, ve skutečnosti bezcenné kameny.

Opencard

Kritizovaný pražský projekt Opencard je spojený s pražským magistrátem. Od roku 2006 do roku 2012 stál celkem 1,033 miliardy korun, příjmy z projektu jsou 38 milionů.

Právní služby na ministerstvu dopravy

Aleš Řebíček z ODS ve funkci ministra dopravy uzavřel se čtveřicí elitních právních kanceláří téměř půlmiliardovou smlouvu na poskytování právních služeb, přestože by mu tyto služby mohli poskytnout vlastní úředníci.

Kauza Viamont

Regionální firma Viamont po dosazení Aleše Řebíčka (ODS) do funkce ministra dopravy profitovala ze státních zakázek. Firma se stala akciovou společností s anonymními akciemi, tudíž nešlo prokázat, že v ní Řebíček dál nedrží podíl. Přes konta bývalého ministra dopravy mělo protéci kolem 900 milionů korun. Vyšetřování bylo bez výsledku odloženo.

Případ Drobil

Prosinci roku 2010 upozornil šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek na machinace s veřejnými zakázkami na fondu. Jako důkaz ministrovi životního prostředí Pavlu Drobilovi (ODS) předložil sérii nahrávek. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil a Michálkovi nabídnul místo svého náměstka. Případ se odložil, policie důkazy nenašla.

Kauza: ProMoPro

Jeden z mnohých případů předražených státních zakázek v Česku. Vláda uzavřela s firmou ProMoPro bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky v době svého předsednictví Evropské unii. Ta byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun. Vicepremiérem pro evropskou problematiku byl v té době Alexandr Vondra (ODS). Protikorupční policie minulý měsíc navrhla v souvislosti se zakázkou stíhat 12 lidí.

Odkloněné miliony ministra Kocourka

Na veřejnost se dostaly informace o nejasném obchodu s dluhopisy matky ministra obchodu a průmyslu Martina Kocourka (ODS). Ministrova matka uzavřela smlouvu se společností Key Investments (KI), o týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Kocourek tvrdil, že tyto peníze „odklonil" k matce, aby je zatajil při rozvodu.

Tunel Blanka

Předražená stavba pražského magistrátu. Někdejší primátor Pavel Bém v roce 2007 garantoval, že stavba bude stát 26 miliard korun. Konečný účet se vyšplhal na 38 miliard korun.A mnoho dalších... Koho budete volit teď?

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici kauzy Kauza: Letouny CASA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy