Plzeň - Testování trolejbusů Škody Electric pro žilinský dopravní podnik probíhá v těchto dnech v Plzni. Každý z vozů musí v městském provozu ujet 150 kilometrů, informovala mluvčí mateřské společnosti Škoda Transportation Lubomíra Černá.
„Většinu testů splníme s novými vozy v Plzni, přesto i na Slovensku, před nasazením do provozu s cestujícími, proběhne ještě například technicko-bezpečnostní zkouška. Dopravní podnik by měl začít využívat trolejbusy v běžném provozu v druhé polovině prosince," vysvětlil manažer projektu Milan Norek.
Škoda Electric dodá na Slovensko celkem dvě desítky nových trolejbusů za téměř čtvrt miliardy korun. „Dopravní podnik v Žilině si zatím objednal sedm osmnáctimetrových kloubových velkokapacitních trolejbusů a tři dvanáctimetrové vozy. Jde o první fázi dodávky," uvedla Černá.
Vůz pro zaškolení slovenských řidičů a servisních techniků odjel do Žiliny v prvním listopadovém týdnu. „Hlavní část dodávky série prvních deseti vozidel začala v polovině listopadu, do Žiliny pak poputuje každý druhý pracovní den jeden trolejbus," doplnil Norek.
Nové vozy sníží žilinskému dopravnímu podniku, který v současné době provozuje 42 trolejbusů, náklady na údržbu. „Plně nízkopodlažní trolejbusy zvýší i komfort přepravy cestujících a představují též významnou úsporu elektrické energie," dodala Černá.
Škoda Electric na Slovensko před časem dodala trolejbusy pro Prešov či Banskou Bystrici, další jezdí i v hlavním městě Bratislava.
Související
Policie zasahuje na několika místech v ČR kvůli Škodě Plzeň, několik zadržených
Razie v Plzeňském kraji. Celnici zasahovali i v areálech Škoda Transportation
škoda plzeň , mhd , Slovensko
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 2 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 3 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 4 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
Podle nejnovějšího žebříčku Henley Passport Index, který slaví dvacáté výročí svého fungování, došlo za poslední dvě dekády k zásadním proměnám v síle světových cestovních dokladů. Zatímco v roce 2006 patřil pas Spojených států amerických k absolutní špičce, v současnosti se propadl až na desátou pozici, o kterou se dělí s Islandem.
Zdroj: Libor Novák