Praha - Rada Středočeského kraje v pondělí schválila hned několik velkých investičních projektů, především na rekonstrukce a opravy významných budov v Kraji. Mezi projekty se však nedostala například rekonstrukce buštěhradského zámku, kvůli které je vazebně stíhán bývalý hejtman David Rath (nez.).
Mezi schválené projekty se naopak dostala rekonstrukce zámku v Panenských Břežanech, dostavba domova pro seniory v Uhlířských Janovicích, rekonstrukce a dostavbu Regionálního muzea v Kolíně, dostavba areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi.
Dostavba domova důchodců v Uhlířských Janovicích by podle stávajícího projektu měla vyjít zhruba na 160 milionů korun. Kraj na ni bude chtít získat finanční prostředky z ROP, které by pokryly 85 procent nákladů projektu.
Středočeský kraj bude také pokračovat v záměru vybudovat expozici z období druhé světové války v Horním zámku v Panenských Břežanech. "Budova zámku dříve sloužila jako domov důchodců. Nyní ji spravuje Oblastní muzeum Praha-východ. V současné době probíhá obnova zámecké zahrady a byla také zahájena rekonstrukce kaple sv. Anny, která se nachází v areálu zámku. Rekonstrukce budovy zámku by měla být spolufinancována z ROP s předpokládanými náklady cca 54 miliony korun," přiblížila mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
Dalším schváleným projektem je rekonstrukce a dostavba Regionálního muzea v Kolíně, jejímž cílem je vytvořit vyhovující zázemí pro provoz muzea a prostor pro uložení nejohroženější části sbírek a jejich prezentaci.
"Značná část depozitáře je v současné době uložena ve zcela nevyhovujících podmínkách a dochází k jeho trvalému poškození. V prostorách rekonstruované budovy na Karlově náměstí v Kolíně by se mělo nacházet informační centrum, muzejní obchod, kavárna, multifunkční sál a prostory pro expozice. Předpokládané náklady projektu činí 112 milionů korun. I v tomto případě bude kraj podávat žádost o financování do ROP," dodala Mertinová.
Rada také dále schválila rozšíření areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi o novou hospodářskou budovu z obce Živohošť, která bude sloužit návštěvníkům muzea. V tomto případě náklady projektu budou činit zhruba 6 milionů korun.
Posledním z radou projednávaných projektů byla rekonstrukce buštěhradského zámku, která však zelenou nedostala. "Jedná se o velmi nákladný projekt, jehož realizace by stála zhruba 200 milionů korun. Vzhledem k současné finanční situaci kraje není možné realizovat veškeré projekty. Z tohoto důvodu rada podání žádosti na rekonstrukci buštěhradského zámku do ROP neschválila," vysvětlila mluvčí.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
Středočeský kraj , David Rath , investice
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
včera
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
včera
Lidé se vrací k Měsíci. Mise Artemis II úspěšně odstartovala
včera
Počasí čeká o velikonočních svátcích výrazné oteplení
1. dubna 2026 21:07
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
Evropští lídři čelí v těchto dnech jedné z největších diplomatických výzev moderní historie. Hlavní zprávy napříč kontinentem plní prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že vážně zvažuje odchod Spojených států z NATO. Přestože jde o naprosto zásadní hrozbu, oficiální politické špičky v evropských metropolích zatím zachovávají neobvyklé mlčení a situaci komentují jen velmi zdrženlivě.
Zdroj: Libor Novák