Praha - Tuzemští mobilní operátoři Telefónica a Vodafone dokončují dohodu o spojení infrastruktury do společného podniku. Jednička a trojka trhu tak budou sdílet vysílače a další zařízení, napsala dnes Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na své zdroje. Firmy tak chtějí snížit své náklady. Mluvčí operátorů sdílení sítí nevyloučili.
Do společného podniku by podle deníku měla patřit veškerá takzvaně pasivní infrastruktura, tedy stožáry, vysílače, přijímače, generátory nebo elektrické zdroje. Z interního dokumentu jedné z firem vyplývá, že Vodafone má v rámci tohoto spojení Telefónice zaplatit 40 milionů eur (zhruba jednu miliardu korun), píše MfD. Infrastruktura Telefóniky je totiž rozsáhlejší."Sdílení infrastruktury může být logickým krokem ve strategii jejího rozvoje," řekla deníku mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. "Sdílení je klíčové pro budování sítí té nejvyšší kvality. Průběžně proto hledáme možnosti, jak ve sdílení nákladů pokračovat," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali.Telefónica podle MfD očekává úspory až 152 milionů eur (skoro čtyři miliardy Kč) za 15 let. Firma také předpokládá snížení počtu svých stanic a vysílačů o polovinu.Telekomunikační společnosti se snaží šetřit, protože jsou pod tlakem regulátora a klesajících cen. Některé vysílače vysokorychlostní sítě 3G tak ve venkovských oblastech Telefónica už dva roky sdílí s T-Mobilem.
Související
Operátoři napadli u soudu EU stropy na volání do jiných zemí unie
Telefónica má zaplatit 1,7 miliardy korun Tykačovým firmám, spor se vlekl přes 10 let
Telefonica O2 , vodafone , Mobilní operátoři
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
Norsko s napětím sleduje vývoj zdravotního stavu korunní princezny Mette-Marit, která v červnu podstoupila vážnou operaci, konkrétně transplantaci plic. Nejnovější informace o jejím případu prozradil jeden ze členů královské rodiny.
Zdroj: Lucie Podzimková