Praha - Podívejte se, vy zastánci eura, na úspěch oslabení koruny. Takto vyzývá Vít Bárta, který zastává českou korunu před přijetím eura.
ČSÚ ve svých statistikách uvádí, že v Česku stoupl meziročně export o 18,3 procenta a import o 16,8 procent.
"Za více než 18procentním meziročním přírůstkem exportu stálo z více než poloviny oslabení koruny, druhá polovina je spojena s lepšími výkony reálné ekonomiky," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Na to by se měl podle Bárty podívat každý, kdo chce rychle zavést euro, především pak silný zastánce eura z ČSSD Zaorálek. "Český export, který největší měrou pohání naši ekonomiku, se díky devalvaci koruny nadechnul. Kdybychom měli dnes euro, mohli bychom se na něj maximálně zbožně dívat. Naproti tomu koruna nám dává možnost být suverénnějším státem, protože máme hodnotu měny sami pod kontrolou a předně máme páky na to, jak s ní dle libosti hýbat," uvedl Bárta. Česká ekonomika je z velké části na exportu závislá.
Paradoxně právě oslabení a stabilizace koruny na nové hodnotě je vnímáno mnohými pozorovateli jako příprava na přijetí eura.
Související
Exministr Bárta definitivně osvobozen. Šéf žalobců nepodal dovolání
Exministra Bártu definitivně osvobodil soud v kauze vynesení odposlechů BIS
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 1 hodinou
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 1 hodinou
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 2 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 3 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 3 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 3 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 4 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 5 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 6 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 7 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 7 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 8 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 9 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 10 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout.
Zdroj: Lucie Podzimková