Rozzlobený Zeman: Czech Invest je impotentní instituce. Musí padat hlavy

Praha - Agentury CzechInvest a CzechTrade by měly projít personálními změnami, aby skutečně začaly podporovat český export. Na dnešní konferenci k 25 letům vývoje ekonomiky to uvedl prezident Miloš Zeman. Kritice podrobil i Českou exportní banku a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), kde podle něj pracují rovněž nekvalifikovaní lidé, kteří poskytují úvěry a pojištění na "téměř vše".

"Stejně impotentní jako CzechInvest je i CzechTrade. To není důvod ke zrušení institucí, ale k personálním výměnám, aby instituce pomáhaly českému exportu," uvedl prezident. Dodal k tomu, že k takovému závěru dospěl na základě vlastních zkušeností při svých zahraničních cestách. Zároveň ohledně investic zmínil, že v úterý přijal místopředsedu jihokorejského parlamentu. Ten prý projevil zájem Jihokorejců o investice v ČR.Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) má nyní CzechInvest v Jižní Koreji zástupce v rámci strojírenského veletrhu SIMTOS. "Před podpisem je smlouva o významné korejské investici, která bude směřovat do regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti a měla by tak zlepšit situaci v nabídce pracovních příležitostí," sdělil ministr ČTK. Ke zdárnému konci se podle něj také blíží vznik zahraničního zastoupení CzechInvestu v Soulu.Státní organizace CzechInvest i CzechTrade v současnosti vedou pověření ředitelé. Mládek v únoru odvolal předchozího pověřeného šéfa CzechTradu Zdeňka Vališe, skončil také generální ředitel státní agentury CzechInvest Marian Piecha. Na pozice mají být v příštím týdnu vyhlášena výběrová řízení."Co se týče nutnosti personálních změn v agenturách CzechInvest a CzechTrade, o nichž dnes hovořil prezident Miloš Zeman, ty jsem zahájil již nedlouho po svém nástupu, protože jsem cítil potřebu zpružnit chod obou agentur," sdělil ČTK Mládek.Podle mluvčí EGAP Hany Hikelové přistupuje nové vedení společnosti k pojišťování obchodních případů velmi obezřetně. "I proto došlo v loňském roce ke změnám ve výpočtu českého podílu při transakcích podpořených EGAP a také ke změnám v nastavení pojistného procesu. Kvalifikaci všech členů nejužšího vedení naší společnosti navíc posuzuje velice striktně regulátor, tedy ČNB," dodala Hikelová.Česká exportní banka (ČEB), jejíž úkolem je státní podpora českého vývozu, má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard bude velmi obtížně vymahatelných. Podle Zemana ale nelze miliardové ztráty svádět jen na podnikatelské riziko.Banka má v současné době rozpůjčováno přes 80 miliard korun, téměř polovina z toho přitom připadá na Rusko.V polovině ledna zasahovala v ČEB i EGAP protikorupční policie. Ta si tehdy vyžádala materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011.Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala přímé domácí a zahraniční investice za téměř 48 miliard korun. Oproti roku 2012 je to dvakrát víc. Investice pomohou vytvořit přes 10.500 nových pracovních míst. Nejvíce zahraničních investic do země loni přišlo z Německa.

Související

Miloš Zeman

Zeman chtěl po Fialovi abolice, potvrzují odtajněné dokumenty

Bývalý prezident Miloš Zeman chtěl ve funkci zastavit stíhání i v případech úniku informací Bezpečnostní informační služby (BIS) a skartace zprávy o explozích ve Vrběticích. Zjistil to server iRozhlas.cz, který získal dosud utajenou korespondenci. Zemanovi ale zřejmě šlo především o beztrestnost kancléře Vratislava Mynáře.

Více souvisejících

Miloš Zeman czechinvest

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy