Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhne, aby konzultant Václav Řehoř v čele Českého Aeroholdingu nahradil Miroslava Dvořáka. Řekl to v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Babišova představa je, aby Řehoř připravil Aeroholding na vstup na burzu. Zároveň ale dodal, že jeho koaliční partneři se záměrem nesouhlasí. Nyní také platí zákon, že Letiště Praha nesmí být privatizováno. Řehoř se v pátek stal místopředsedou představenstva Českého Aeroholdingu.
Český Aeroholding je podle Babiše skvělé aktivum. Vidí v něm výborný zdroj peněz pro stát.
Babiš v televizi dále upozornil na to, že vláda premiéra Petra Nečase prodala podíl 44 procent v Českých aeroliniích firmě Korean Air za 68 milionů korun. Nyní vláda na úrovni aeroholdingu, kde má majetek na úrovni 68 miliard korun, nemůže rozhodovat o představenstvu bez souhlasu korejských aerolinií. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a exministra financí vstup korejských investorů zachránil ČSA.
Kalousek v ČT řekl, že Řehoř bude nepochybně Babišovým vazalem. "Na ty nejdůležitější místa si vždy vyberete ty, kteří vás slepě poslouchají. Je to váš styl. Já vám to nevyčítám, ale pokládám to za nesmírně nebezpečné," uvedl Kalousek.
Ministerstvo financí v pátek rozhodlo o změnách v představenstvu a dozorčí radě této společnosti. Odvoláni byli členové představenstva Philippe Marc Moreels, Josef Adam a Jozef Sinčák. Zůstávají Miroslav Dvořák a Petr Vlasák. Kromě nich budou v představenstvu nově zasedat Václav Řehoř, Zuzana Tairová a Petr Pavelec. Došlo k obměně dozorčí rady společnosti, kterou nově tvoří: Jan Švejnar, Tomáš Šabatka, Jiří Opletal, Petr Blažek a Michal Požár. Členy dozorčí rady zůstávají zástupci zaměstnanců Vladimír Charouz a Jan Douša.
Ministerstvo financí učinilo tento krok proto, aby perspektivně připravilo společnost pro potenciální vstup na burzu cenných papírů. Tomu musí předcházet projednání zákona, který blokuje privatizaci letiště, v koalici.
Ministerstvo financí bude prostřednictvím Českého Aeroholdingu, se svým strategickým partnerem Korean Air, aktivně spolupracovat při restrukturalizaci ČSA. Roli Korean Air vnímá Ministerstvo financí jako klíčovou.
Aby bylo možné výše uvedených úkolů dosáhnout, musí pokračovat zvyšování efektivity chodu firmy, revize její dlouhodobé strategie a business plánu. To vše v úzké návaznosti na úpravu organizačního a právního uspořádání holdingu, které musí doprovázet prohloubení otevřené a transparentní komunikace, uvedlo MF v tiskové zprávě.
Související
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
Andrej Babiš , Miroslav Kalousek , Český Aeroholding
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 1 hodinou
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
včera
Trump pozval Putina do Rady míru, která má dohlížet na Pásmo Gazy
včera
Větrné počasí trvá. Meteorologové prodloužili výstrahu
včera
16 tisíc mrtvých, 300 tisíc zraněných, tisíce lidí přišly o zrak. Írán podle lékařů skutečná čísla obětí demonstrací tají
včera
Letouny Ukrajině neprodáme, oznámil po jednání koalice Okamura
Aktualizováno včera
Střelba na úřadě na Děčínsku. Na místě jsou mrtví a zranění
Policie zasahuje v pondělí dopoledne na městském úřadě ve Chřibské na Děčínsku. Došlo tam ke střelbě. Na místě už momentálně nehrozí další nebezpečí, pachatel byl zneškodněn. Kromě útočníka zemřela nejméně jedna další osoba. Šest lidí pak utrpělo zranění.
Zdroj: Jan Hrabě