Prostitutky zlevňují. Ty pražské patří k nejlevnějším

Londýn - Cena za poskytování sexuálních služeb v minulých osmi letech výrazně klesla. Zatímco v roce 2006 prostitutky za hodinu sexu žádaly od zákazníka v průměru 340 dolarů (7000 Kč), letos je to už jenom 260 dolarů (5400 Kč). Tématem se zabýval časopis The Economist, který srovnal situaci v 84 městech ve 12 zemích. Je mezi nimi i Praha a z přehledu vyplývá, že patří k těm levným.

Časopis měl k dispozici údaje o 190.000 prostitutkách z webových stránek, na nichž své názory vyjadřují zákazníci.Na cenu má vliv především vzhled dámy, nabídka služeb a také to, na jakém místě světa dotyčná působí. Nejvíc mohou žádat ty, které odpovídají západnímu ideálu krásy - štíhlé blondýny s vyvinutým poprsím. Příplatek lze žádat za službu poskytnutou v soukromí nebo za přijetí dvou klientů najednou. Dražší jsou služby ve městech s vysokými životními náklady, například v San Francisku. Praha naopak patří i v tomto směru mezi levná města.Příčinou pádu cen je podle The Economist částečně finanční krize z let 2007 a 2008, a to i v těch městech, která jí byla relativně nedotčena, což je třeba Londýn. Radikálně ceny klesly v místech jako je Cleveland v americkém státě Ohio, kde v roce 2010 nezaměstnanost přesáhla 12 procent. I v Londýně je ale problém - ceny tam tlačí dolů příliv chudších přistěhovalců. Také v Norsku, kde si místní prostitutky snažily udržet ceny na původní úrovni, vstoupily do konkurence rychle přibývající a levnější přistěhovalkyně.Trh rovněž ovlivňují sociální změny. Náhodný sex nebo sex mezi nezletilci je běžnější než dříve. Toleruje se předmanželský sex a rozvody jsou běžnější, takže ve společnosti ubývá frustrovaných mužů, kteří se musejí uchylovat k prostitutkám.I když by se mohlo zdát, že si prostitucí už nelze vydělat tolik, co dřív, nemusí to být pravda. Sex se dá nyní nabízet on-line a ty, které ho prodávají, jsou méně závislé na prostřednících, takže jim připadne většina příjmu.Přicházejí ale nové problémy. Klienti kontaktují ženy na webových stránkách, e-mailem nebo na sociálních sítích. Prostitutky zpětně mohou ohlásit, zda jsou volné, nebo ne. To ale znamená, že musejí být on-line, což je časově náročné. Vyplatí se raději někoho si na to zaplatit. Čas jsou peníze, a to platí pro prostitutky stejně, jako pro kohokoliv jiného, uzavírá The Economist.

Související

Pedro Sánchez

Španělský premiér Sánchez slíbil, že v zemi zruší prostituci

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes slíbil, že v zemi zruší prostituci. Uvedl to při závěrečném projevu na sjezdu španělské socialistické strany (PSOE), informovala místní média. Podle Sáncheze prostituce zotročuje ženy. V současnosti není v zemi nabízení sexuálních služeb zakázané. Zákon trestá jen kuplířství. Podle OSN je Španělsko jednou ze zemí světa, kde se prostituci daří nejvíce.

Více souvisejících

Prostituce USD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ester Ledecká

Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí

Český snowboarding zažil v pátek neobyčejný historický den. V rakouském Simonhöhe si totiž obě české reprezentantky v tomto sportu Ester Ledecká a Zuzana Maděrová v závodu paralelního obřího slalomu dojely pro cenné kovy. Zatímco Maděrová navázala na předešlé úspěchy v tomto ročníku Světového poháru bronzovou medailí, Ledecká celý závod ovládla a připsala si tak svůj jubilejní 30. triumf v rámci Světového poháru.

před 2 hodinami

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi

Motoristé i zástupci SPD jsou připraveni debatovat o společném kandidátovi současné vládní koalice pro prezidentské volby v roce 2028. O této strategii se v sobotu zmínil premiér Andrej Babiš (ANO), který v minulé volbě prohrál se současným prezidentem Petrem Pavlem. Ten nevylučuje opětovnou kandidaturu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO

Ať už jsou výroky Donalda Trumpa o Grónsku míněny jako politický tlak nebo vážná hrozba, narážejí na tvrdou bezpečnostní realitu. Grónsko je klíčovým uzlem americké obrany v Arktidě a USA zde už dnes disponují nástroji, které jim umožňují chránit vlastní území bez napadání spojenců. Agresivní rétorika však nese vysoké systémové riziko, neboť podkopává důvěru uvnitř NATO, vytváří nebezpečný precedent a oslabuje alianční soudržnost. Cena případné eskalace by byla nesmírně vysoká a zaplatily by ji především samotné Spojené státy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

ANO si na sněmu volí vedení. (24.1.2026)

Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou

Nejsilnější politické uskupení v Česku si v sobotu zvolí vedení. Na pražském Chodově se totiž koná sněm hnutí ANO, delegáti by měli v nejvyšší stranické funkci potvrdit premiéra Andreje Babiše. Předseda vlády v dopoledním projevu naznačil postup pro prezidentské volby v roce 2028. Překvapil také omluvou občanům. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Petr Pavel

Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře

Prezident Petr Pavel naznačil, že bude znovu kandidovat do funkce prezidenta. Navázal by tak na své předchůdce Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, protože všichni působili na Pražském hradě po dobu dvou funkčních období. Příští prezidentské volby se uskuteční přesně za dva roky v lednu 2028.  

před 16 hodinami

Zimní počasí v Praze

Počasí příští týden: Silné mrazy skončí, místo toho se vrátí sníh

Počasí v příštím týdnu přinese typický zimní mix deště, sněhu a teplot pohybujících se kolem bodu mrazu. Zatímco pondělí odstartuje ve znamení srážek na většině území, v dalších dnech se dočkáme přechodného uklidnění, než se ve středu večer opět přihlásí o slovo sněžení a déšť.

včera

Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník

Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš se stal terčem násilného útoku. Neznámý pachatel v pátek večer zaútočil sekerou na výlohu jeho poslanecké kanceláře v Kutné Hoře. Na místě činu útočník navíc zanechal vzkaz, jehož obsah politik blíže nespecifikoval. Incident se obešel bez zranění, jelikož se v prostorách v danou dobu nikdo nenacházel, a celou záležitost již převzala k vyšetřování policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy