Státní distributor paliv Čepro bude i nadále odebírat biopaliva od firem z holdingu Agrofert, uvádějí dnešní Lidové noviny (LN). Čepro se tak rozhodlo na základě právní analýzy, kterou si nechalo vypracovat kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Návrh tvrdí, že premiér Andrej Babiš má stále vliv na holding Agrofert, který dříve vlastnil, a je proto ve střetu zájmů při čerpání evropských dotací. Babiš střet zájmů odmítá s poukazem na to, že své firmy převedl do svěřenského fondu.
Čepro odebírá od Agrofertu biolíh a methylester řepkového oleje, které přimíchává do benzinu a nafty. Hodnota obchodu, jež firmy z koncernu Agrofert získaly vítězstvím ve výběrových řízeních, dosahuje podle LN zhruba dvou miliard ročně.
Podle zákona o střetu zájmů o veřejné zakázky nesmí soutěžit firma ovládaná z více než čtvrtiny veřejným funkcionářem. Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil v únoru 2017 akcie Agrofertu do svěřenských fondů, ale podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má stále na holding vliv i zájem na jeho hospodářském úspěchu. Babiš to dlouhodobě odmítá.
"Z dokumentů, které má společnost Čepro k dispozici, v současné době nelze dovodit oprávnění ani povinnost vylučovat společnosti z koncernu Agrofert ze zadávacího řízení na veřejné zakázky z důvodů dle zákona o střetu zájmů," stojí podle LN v právní analýze, kterou si nechalo Čepro udělat.
Podle deníku je klíčovým argumentem právníků to, že svěřenský fond nemá právní osobnost, a nenaplňuje tedy právní definici ovládané osoby. "Jsem si vědom toho, že toto stanovisko může být nepopulární, ale za závěry si stojíme," řekl ředitel Čepra.
Firma Preol z holdingu Agrofert patří ke klíčovým dodavatelům biopaliv do Čepra. Od začátku roku 2017 do letošního června získal Preol podle Čepra veřejné zakázky za více než pět miliard korun. Zakázky za další desítky milionů pak získala ještě jedna firma z Agrofertu, a to Primagra.
Návrh auditní zprávy Evropské komise dorazil do Česka na konci května. Ministerstvo pro místní rozvoj už do Bruselu odeslalo odpověď. Úřad podle vyjádření ministryně Kláry Dostálové (za ANO) rozporuje každou větu na každé stránce.
Související
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
Agrofert , Čepro , Andrej Babiš , biopaliva , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
před 2 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 3 hodinami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 3 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 4 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 5 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 5 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 6 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 7 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 8 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 8 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 9 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 10 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 10 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 11 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 12 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 13 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 14 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 14 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě