Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Čísla jsou lepší, než odhadovali analytici, podle kterých je výrazný meziroční nárůst ekonomiky dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni zasaženém epidemií koronaviru ekonomika klesla.
"K meziročnímu růstu HDP pozitivně přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak přetrvával negativní vliv zahraniční poptávky," komentoval čísla ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Mezičtvrtletní vývoj podle ČSÚ pozitivně ovlivnily hlavně tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční obchod.
Meziroční růst hrubé přidané hodnoty nejvíce podpořilo stavebnictví a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Dařilo se také většině odvětví služeb, uvedl ČSÚ. Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí oznámí 31. května.
Ve čtvrtém čtvrtletí loni česká ekonomika stoupla meziročně o 3,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 3,3 procenta.
Analytici: Příznivý vývoj ekonomiky už se letos nezopakuje
Dnešní první odhady vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí ukazují na výrazné oživení ekonomiky po pandemii koronaviru, které ale v dalších čtvrtletích zastaví dopady války na Ukrajině v podobě vysoké inflace i problémů s dodávkami v průmyslu. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním údajům Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici počítají s celoročním růstem ekonomiky minimálně o více než procento.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Výrazný meziroční nárůst ekonomiky je podle ekonomů dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni ekonomika klesla. "Meziroční růst ekonomiky v letošním roce je podpořen i nízkou srovnávací základnou, pokud by totiž ekonomika celý letošní rok mezičtvrtletně stagnovala, stále vykáže meziroční růst o téměř dvě procenta," upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Česká ekonomika svým výkonem v letošním prvním kvartálu zřejmě dosáhla maxima možného. Česko tímto výsledkem sice zaostává za většinou svých partnerů v EU, rozdíl se ale podle všeho během prvního kvartálu snížil, když některé země, kupříkladu Francie, mezičtvrtletně stagnovaly či dokonce propadly. Za růstem české ekonomiky stála ve velké míře setrvačnost," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Od druhého čtvrtletí nicméně podle něj převáží negativní dopady války a navíc se vyčerpá efekt loňské nízké základny.
První odhad HDP podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové ukázal, že stagflace v Česku zatím nenastala, a to ani při inflaci přes 11 procent. "Růst byl dokonce trochu vyšší než v makropredikci čekalo MF (4,3 procenta). I kdyby ekonomika ve zbytku roku stagnovala, celoroční růst by dosáhl minimálně jedno procento," uvedla na twitteru. Stagflace je kombinace vysoké inflace a stagnace ekonomiky.
Předběžný výsledek je podle hlavního ekonoma Creditas Petra Dufka dobrým startem do letošního roku. "Zajímavější nicméně budou až upřesněná podrobná čísla, která budou k dispozici později. Ta teprve mohou naznačit, jak se se všemi nahromaděnými problémy daří vyrovnávat firmám, i jak zasahují do života českých domácností," uvedl. Zároveň je podle Dufka téměř jisté, že se poměrně dobrý výsledek bude ve druhém čtvrtletí jen stěží opakovat. Nicméně stále je podle něj velká šance, že celoroční růst ekonomiky nezpomalí pod dvě procenta.
I podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera bude kvůli válce na Ukrajině, vysoké inflaci a šíření koronaviru v Asii od druhého čtvrtletí ekonomická aktivita pravděpodobně klesat. "Ekonomika podle naší nové prognózy vzroste letos pouze o 1,8 procenta. Její růst však bude z velké části dán nízkou srovnávací základnou loňského roku," uvedl.
"Česká ekonomika vykázala za letošním první tři měsíce solidní hospodářský růst, další čtvrtletí ale budou velmi pravděpodobně méně příznivá," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Za celý letošní rok čeká růst ekonomiky kolem jednoho procenta.
"Oba dva údaje - jak meziroční, tak meziměsíční - jsou slušné. Ukazují na to, že před ruskou invazí na Ukrajinu probíhalo silné oživení postcovidové ekonomiky. Válka ale způsobila nejenom šok, ale zároveň výrazně prohloubila přetrvávající materiálovou krizi a ještě více narušila dodavatelské řetězce," uvedl ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.
Související
Blíží se globální finanční panika? USA ztrácejí důvěryhodnost, Čína ani EU je ale nenahradí
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Řidič věřil navigaci, kamion zavedla až skoro na Pražský hrad
před 1 hodinou
Cimrmanova planetka se našla před 30 lety. Objevil ji astronom Moravec
před 1 hodinou
„To nejhloupější, co jsem kdy slyšel.“ Odpor proti Trumpovi kvůli Grónsku roste, Kongres hrozí impeachmentem
před 2 hodinami
Stříleli po všem, co se hýbe. Lidé před mýma očima padali v kaluži krve, popisuje svědek protestů v Íránu
před 3 hodinami
Trump selhal. Na lidech mu nezáleží, myslí si většina Američanů
před 3 hodinami
Praktický průvodce měsíčními platbami za plyn a elektřinu
před 3 hodinami
Kyjev podle Trumpa brzdí ukončení války. Zelenskyj mu předložil důkaz, že se plete
před 4 hodinami
Zelenskyj udělil Pavlovi vyznamenání nejvyššího stupně
před 5 hodinami
Bílý dům: Evropské jednotky v Grónsku Trumpův názor nijak nezmění
před 5 hodinami
Sněmovna vyzvala prezidenta, aby jmenoval Turka ministrem. Stanovisko se nemění, opáčil Hrad
před 6 hodinami
USA přesouvají na Blízký východ letadlovou loď. Netanjahu přesvědčil Trumpa, aby neútočil na Írán
před 7 hodinami
Padl první verdikt nad jihokorejským exprezidentem: Jun Sok-jol dostal pět let vězení
před 8 hodinami
Čech vězněný ve Venezuele byl propuštěn, oznámil Macinka. Letí pro něj speciál
před 8 hodinami
Íránský režim nedokáže po brutálním potlačení protestů udržet kontrolu, varuje známý filmař
před 9 hodinami
Trump dostal od Machadové Nobelovku za mír. Výbor pro udílení cen obratem zareagoval
před 10 hodinami
Trump se chystal na "nevyhnutelný" útok na Írán. Proč jej nakonec odvolal?
před 11 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové upozornili na tři jevy
Aktualizováno včera
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
včera
Klempíř připustil zrušení koncesionářských poplatků. Vidí to na příští rok
včera
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
Jiří Ovčáček byl jako tiskový mluvčí po dlouhá léta věrným spolupracovníkem bývalého prezidenta Miloše Zemana. Po konci jeho druhého funkčního období se i on stáhl z politiky. Nyní to ale vypadá, že by mu vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše mohla zařídit novou exponovanou funkci.
Zdroj: Jan Hrabě