ČOI kontroluje prodejce pyrotechniky. Na petardy v národních parcích zapomeňte

Až do konce roku kontrolují inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) po celé zemi prodejce zábavní pyrotechniky. Soustředí se na ty, kteří už v minulosti porušili zákony, anebo kontrolují i na základě podání podnětu od spotřebitelů. Zábavní pyrotechnika se nesmí používat ve všech čtyřech národních parcích v Česku. Platí to i pro obce, které se tam nacházejí, a místní hotely. Za porušení hrozí od správy NP pokuty až do deseti tisíc korun.

"Kontroly (u prodejců) probíhají až dokonce roku, plánovány jsou z úrovně krajských inspektorátů a na základě vlastního zjištění. Přesný počet kontrol nejsme schopni odhadnout," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Na konci loňského roku inspektoři z ČOI zjistili nedostatky při 29 procentech kontrol nabídky, prodeje a skladování pyrotechniky v kamenných obchodech. Inspekce provedla 127 kontrol a zakázala prodej 924 kusů zábavní pyrotechniky v hodnotě téměř 300.000 korun. Nabídka a prodej se však ve stále větší míře přesouvá na internet.

"Výsledky těchto kontrol budou známy v měsíci únoru či březnu (příštího roku). ČOI dává přednost aktivnímu výkonu kontroly před statistikou, nyní jsou inspektoři v terénu a kontroly provádějí, statistiku vykazují následně po kontrolách," dodal Fröhlich.

Podle nového průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit utratí letos Češi za nákup zábavní pyrotechniky a dekorací zhruba 470 korun, o 40 korun více než loni.

Oslavy příchodu Nového roku se musejí opět obejít bez zábavní pyrotechniky například ve všech čtyřech tuzemských národních parcích - NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošském národním parku. Zakazuje to od června 2017 zákon o ochraně přírody a krajiny. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) má opatření umožnit, aby se zachoval klid pro divoká zvířata v nejcennějších částech země.

"Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění," uvedl už dříve mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Všechny národní parky vydaly s MŽP informační plakát v několika jazykových mutacích, který distribuovaly do informačních a návštěvnických středisek národních parků, místních hotelů, penzionů a na sociální sítě.

Zábavní pyrotechnika se řadí do kategorií F1 až F4 podle stupně nebezpečí a úrovně hluku. Zatímco výrobky zařazené do F1 představují velmi malé nebezpečí, s výrobky kategorie F4 mohou manipulovat jen lidé s odbornou způsobilostí.

Související

Více souvisejících

pyrotechnika čoi Národní park Podýjí České Śvýcarsko Krkonoše Ohňostroje Silvestr Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy