ČOI ve druhém čtvrtletí odhalila tři případy diskriminace

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve druhém čtvrtletí letošního roku tři případy diskriminace spotřebitelů, o jeden méně než v prvním kvartále. Inspektoři udělali od začátku dubna do konce června 134 kontrol, při kterých kromě diskriminačního jednání zjistili i 31 dalších případů porušení právních předpisů. Celkem uložili deset pravomocných pokut za 242.000 korun.

Podezření z diskriminačního jednání čelí jeden z obchodních řetězců, který na webových stránkách uváděl, že registrace do věrnostního programu je možná pouze pro zákazníky starší 18 let. Za diskriminační jednání ČOI považuje také odlišnou výši vodného pro obyvatele s trvalým pobytem a pro lidi s jiným než trvalým pobytem. Rozdíl v cenách byl dvojnásobný v neprospěch lidí bez trvalého pobytu.

Třetí podezření z diskriminace spotřebitele kontroloři konstatovali u provozovatele serveru, který smazal inzerát, ačkoliv jiné inzeráty s obdobným textem neodstranil.

Součástí kontrol bylo také prověřování dalších právních předpisů, jejich porušení bylo v 31 případech. "Nejčastěji, v 11 případech, byly zjištěny nedostatky v dodržování zásad poctivosti prodeje," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele ČOI zjistila v menším rozsahu.

V souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním nabyly právní moci ve druhém kvartále tři pokuty celkem za 175.000 Kč. Všechny se vztahovaly ke kontrolám provedeným v roce 2019.

Související

Více souvisejících

diskriminace čoi Obchody

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy