Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila meziměsíčně o 0,1 bodu na hodnotu 95,2. Klesá tak už pět měsíců v řadě. Za poklesem stojí hlavně propad důvěry spotřebitelů, zatímco u podnikatelů se pohled na vývoj hospodářství zlepšil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Oproti loňskému listopadu ale naopak důvěra rostla, a to jak celkově, tak i mezi jednotlivými skupinami spotřebitelů a podnikatelů.
Důvěra podnikatelů v ekonomiku v listopadu vzrostla oproti říjnu o 1,5 bodu na hodnotu 96,2. Naproti tomu mezi spotřebiteli výrazně poklesla, a to o 8,1 bodu na hodnotu 90,4. "Zhoršení epidemické situace a rychle rostoucí ceny energií a jiných komodit se bezesporu projevily i v prudkém zhoršení nálady spotřebitelů. Ve srovnání s minulým měsícem se lidé mnohem více obávají růstu nezaměstnanosti a zejména zhoršení vlastní finanční situace. Předpokládají rovněž, že strmý růst cen je donutí sáhnout na úspory," uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Značně se podle ČSÚ zvýšil podíl spotřebitelů očekávajících v příštích 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace, zatímco se zároveň znovu výrazně snížil podíl lidí očekávajících zlepšení jejich vlastní finanční situace. "Počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen v listopadu znovu vzrostl, a je tak nejvyšší v historii zjišťování," oznámil ČSÚ. Zvýšily se rovněž obavy spotřebitelů z růstu nezaměstnanosti.
Ačkoli důvěra podnikatelů na rozdíl od spotřebitelů celkově rostla, v jednotlivých odvětvích se názory firem různí. Růst důvěry celého podnikatelského sektoru táhne hlavně průmysl a stavebnictví. V průmyslu důvěra podnikatelů v české hospodářství stoupla meziměsíčně o 4,6 bodu na hodnotu 93,2 a ve stavebnictví o 2,4 bodu na hodnotu 114. Naopak v obchodu a vybraných odvětvích služeb důvěra poklesla. Mezi obchodníky se indikátor důvěry snížil o 1,2 bodu na hodnotu 104,7 a ve službách o 1,3 bodu na hodnotu 96,3.
V meziročním srovnání důvěra v listopadu souhrnně stoupla o 12,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra v ekonomiku zvýšila o sedm bodů a mezi podnikateli o 13,8 bodu.
Související
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Ruský soud vyhodil z voleb stranu bojující proti válce na Ukrajině
před 1 hodinou
Proč Islanďané odmítli vstup do EU? Na vině jsou ryby i mladí
před 2 hodinami
Hrdina povodní v Nepálu: Ředitel zachránil život 900 studentů
před 3 hodinami
U pobřeží Kypru se převrátila loď s 267 lidmi na palubě, počet mrtvých narůstá
před 5 hodinami
Babiš rovná vztahy s Hradem. Obnoví schůzky s Pavlem
před 6 hodinami
ČT představila novou nedělní debatu. Řešil se propad preferencí ANO i neefektivní zadlužování Česka
před 7 hodinami
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
před 8 hodinami
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 8 hodinami
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 9 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 11 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 12 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 13 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 14 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
Britské královské námořnictvo absolvovalo intenzivní třídenní operaci, během níž detailně sledovalo pohyb čtyř ruských plavidel v britských vodách. Mimořádný zásah trval celkem 72 hodin a britské složky využívaly k neustálému monitorování trasy ze Severního moře do Lamanšského průlivu pokročilé radarové systémy.
Zdroj: Libor Novák